PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سینما یا کوره آدم سوزی

فرهاد
2013-08-18, 09:33
با سلام و درود بیکران بر شما خوبان همراه.
امروز میخواهم خیلی عامیانه خاطره کودکیم را برایتان بازگو کنم.
شاید تعجب کنید چرا نوشتم سینما یا کوره آدم سوزی
آخه در 28 مرداد 1357 سبنمای رکس آبادان در یک چشم بهم زدن تبدیل شد به کوره آدم سوزی که در آن تقریبا چند صد نفر سوختند و یا خفه شدند و کشته شدند،
28 مرداد57 من حدودا 10 سال داشتم ساعت حدودهای 23/00 یا 23/30 بود و جوانهای مخل توی کوچه نشسته بودنند و داشتند از هر بابی سخن میگفتند تا اینکه یکی از همسایگان آن وقت که ارمنی بودنند با ماشینش کنار بچه ها ایستاد و گفت چرا نشستید میدونید چی شده سینما رکس آتش گرفته و مردم دارند میسوزنند . وای چی شد با این خبر محله شد قیامت هم همسایه ها بخاطر وله وله ای که بوجود آمده بود از خونه هاشون ریختند بیرون هر که با وسیله ای که در دست داشت خودش به چهار راه امیری می رسوند البته ماموران امنیتی مثل شهربانی آن وقت و ساواک نمیگذاشتند کسی به سینما نزدیک بشود و اگر کسی هم نزدیک میشد مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار میگرفت و کتک سختی میخورد و بازداشتش میکردنند حتی شنیدم که شهربانی درب سینما را با زنجیر از بیرون قفل کرده است . و متاسفانه یاز شنیده شد زمانی که ماشبنهای آتش نشانی یه اونجا رسیدند امکانات زیادی برای خاموش کردن آتش در دسترس نداشتند حتی لوله های آب در کنار خیابان موجود بود فاقد آب بودنند .
شاهدان امر که نزدیک صحنه بودنند روایت میکردنند که صدای شیون و جیغ افراد گرفتار در سینما شنیده میشد که هجوم آورده بودنند به درب سینما و با در زنجیر شده مواجه میشدند و برای رهایی خود به طبقه بالایی سینما میرفتند .
سیننما در آتش سوخت و تعداد کشته شدگان در خبرهای اولیه 600 نفر از نماش کننده گان فیلم در آتش زنده زنده سوختند .
من خودم چندین بار پس از سوختن رفتم سینما را دیدم کفشهایجا مانده از افراد آن شب در روی پلکان طبقات سینما و سوراخهایی که مردم برای فرار از آتش در دیوارها بوجود آورده بودنند . که اگر هم فرار میکردنند باید کتک میخوردنند. البته الان این سینما را خراب کردنند و در طبقه زیرین پاسلژ کفش درست کردنند و دیگر از سینما آثاری نیست . . متاسفانه
فردای آن روز آبادان قیامتی شد که نگو و نپرس اجساد تحویل خانوادهشون شد برای دفن البته بعد لز دو روز بعد اگر اشتباه نکنم . سنج دمام ها شروع کردنند به زدن ، قابل ذکر است در آبادان از سنج دمام در مراسم عزاداریها و مراسم محرم استفاده میکنند البته در بوشهر هم استفاده میشود.
خاکستون آبادان غوغا بود از جسد و هجوم مردم گریه دار و عزادر همه شهر عزادار شده بودنند . جوانها سر هر قبر کمر هم را گرفته بودنند با سنح و دمام سینه میزدنند لخت در زیر آفتاب . نمیدامک شما مراسم سینه زدنی بچه های جنوی را دیده اید احتمال زیاد در تلویزیون باید دیده باشید برای ایام ماه محرم.
در خاتمه عذر خواهی میکنم اگر خوب ننوشتم و غلط املایی دارم خواهشمندم به بزرگواری خودتان من را ببخشید چون با چشمان بارانی دارم این متن را می نویسم.چون هنوز که هنوز من و بیشتر مردم آبادان وقتی که یادشون میفتده به سبنما رکس خود بخود اشک شون جاری میشه .
یادشان و روحشان گرامی باد
ضمنا در خاتمه من اطلاعات بیشتری را برایتان خواهم گذاشت. ببخشید وقتتان را گرفتم و ناراحتتان کردم از خاطره ام در 26 مرداد 1357
================================================== ==================================================
آتش‌سوزی سینما رکس آبادان
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نگاره روزنامه اطلاعات از خاموش‌سازی آتش در سینما رکس آبادان

نگاره سینما رکس آبادان پس از خاموش کردن آتش

نمای درون سینما پس از آتش‌سوزی

سینما رکس آبادان در شب هنگام ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ و در حین نمایش فیلم گوزن‌ها دچار آتش‌سوزی گردید و قریب به اتفاق حاضران در سینما زنده در آتش سوختند. تحقیقات حاکی از عمدی بودن حریق بود. همزمانی این رویداد با اعتراضات و آشوبهای انقلاب ۱۳۵۷ و طولانی شدن رسیدگی به آن در سالهای بعد از انقلاب، گمانه‌های مختلفی را پیرامون عاملان این حادثه ایجادکرد.
محتویات [نهفتن]
۱ چگونگی آتش‌سوزی
۲ دیدگاه‌ها
۲.۱ دیدگاه مقام‌های پهلوی
۲.۲ دیدگاه مقام‌های جمهوری اسلامی
۲.۳ اظهار نظر فرج الله سلحشور
۳ سرنوشت سینما
۴ منابع
۵ پیوند به بیرون
چگونگی آتش‌سوزی[ویرایش]

نگاره پیکر بی‌جان کشته‌شدگان سینما رکس آبادان

یکی از مهمترین حوادث سال ۵۷ که باعث خشمگین کردن مردم و سرعت بخشیدن به انقلاب ۵۷ شد، فاجعه به آتش کشیدن سینما رکس آبادان بود. علت خشمگینی مردم، نسبت دادن این فاجعه به عوامل حکومت پهلوی بود.[۱][۲] در حدود ساعت ۲۱:۴۵ شب بیست و هشتم مرداد طبق آمار دقیق ۶۳۰نفر از کسانی که به تماشای فیلم گوزن‌ها در آخرین سانس به سینما رفته بودند در آتش سوختند.[۳] تعداد کشته‌شدگان بعداً به بیش از ۷۳۳ نفر افزایش یافت.[۴]

سینما در زمانی دچار آتش سوزی شد که در حال نمایش فیلم گوزنها، ساخته مسعود کیمیایی بود. این فیلم به گونه‌ای اشاره کوتاه و گذرایی داشت به روزهای فرار و مرگ یک مبارز مسلح علیه حکومت پهلوی و بسیاری بر این عقیده بودند که فیلم به بخش کوچکی از واقعه سیاهکل پرداخته‌است. همین امر موجب برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر دخالت ساواک در این آتش سوزی گردید.
دیدگاه‌ها[ویرایش]
دیدگاه مقام‌های پهلوی[ویرایش]

متقابلاً در فضای انقلابی سال ۱۳۵۷ مقامات وقت حکومت پهلوی با نسبت دادن این رویداد به «مارکسیست‌های اسلامی» آن‌ها را متهم کردند «به جای تمدن بزرگ، وحشت بزرگ» به مردم می‌دهند.[۵][۶]

شاه بعدها از این عمل دادستان گلایه کرد و در کتاب پاسخ به تاریخ نوشت «مقصر واقعی به عراق گریخت و در آنجا دستگیر شد. اعترافات او ثبت شد. ولی قضاتی که مرعوب شده و یا جبون بودند بر این قضیه سرپوش گذاشتند.» [۷]
دیدگاه مقام‌های جمهوری اسلامی[ویرایش]

انقلابیون مسئولیت این واقعه را به گردن ساواک انداختند و آن را یک حرکت انحرافی برای بدنام ساختن انقلابیون قلمداد کردند. سید روح‌الله خمینی صراحتاً شاه را عامل این فاجعه دانسته و آنرا شاهکار شاه خواند.[۸][۹] اظهارات خمینی در اندک زمانی مقبولیت عام یافت.[۴]

در سال ۱۳۵۹ فردی به نام حسین تکبعلی‌زاده خود را به مقامات معرفی کرد و اقرار کرد که عامل جنایت او بوده‌است. او به همراه همدستانش دستگیر و پس از هجده جلسه محاکمه به اعدام محکوم و تیرباران شد. در جریان محاکمات مشخص شد که او که فردی معتاد و بیکار بود، هیچ وابستگی به رژیم شاه نداشته و به خیال خود این حرکت انقلابی را در جهت پیشبرد مقاصد انقلاب انجام داده بود.[۱۰][مدرک معتبر؟]
اظهار نظر فرج الله سلحشور[ویرایش]

فرج الله سلحشور (کارگردان) اخیراً در اظهار نظری بیان کرده: «قبل از انقلاب اسلامی ماهیت سینما برای مردم روشن بود و خانواده‌های مذهبی با سینما و تلویزیون هیچ کاری نداشتند و ما به خوبی می‌دانستیم که سینما کانال ورود فرهنگ بیگانه به کشور ما است... من جزء کسانی بودم که قبل از انقلاب سینما آتش زدم و متأسفانه بعد از انقلاب برای همان سینماها موزه درست شد و هنوز هم از آنها حمایت می‌شود.» باید توجه کرد در مقطعی که "پیش از انقلاب" معمولاً خوانده می شود، به جز سینما رکس، سینمایی آتش زده نشده و در آستانه انقلاب سینماهایی آتش زده شد که احتمالاً منظور سلحشور همان آتش زدن در آستانه انقلاب است.[۱۱]
سرنوشت سینما[ویرایش][/I][/CENTER]

بقایای سینما در سال ۱۳۸۴ تخریب و به مجتمع تجاری تبدیل شد. کشته شدگان سینما شهید محسوب شدند و همچنان برای بزرگداشت آنان مراسم گلباران بر مزارشان برگزار می‌شود.۱[۱۲]
منابع[ویرایش]
↑ اوج گیری مبارزات انقلاب اسلامی در سال ۵۷
↑ یادداشت‌های بی‌تاریخ، ماهنامه پژواک، اکتبر ۲۰۰۷
↑ http://www.alefbe.com/article_Kayhanlondon_28sep2008.htm به نقل از کیهان
↑ ۴٫۰ ۴٫۱ آتش سوزی سینمارکس آبادان، رادیو فردا، ۲۸ مرداد ۱۳۸۴
↑ گاهشمار انقلاب، بی‌بی‌سی فارسی، بازیابی ۱۷ اکتبر ۲۰۰۹
↑ رادیو زمانه | خارج از سیاست | سی سال پیش در چنین روزی | ۶۰۰ کشته در آتش‌سوزی سینما رکس آبادان
↑ پاسخ به تاریخ. محمدرضا پهلوی. حسین ابوترابیان. صفحات ۳۳۴ و ۳۳۵
↑ آیت‌الله خمینی: سینما رکس را شاه به آتش کشید (رادیو زمانه، ۳۱مرداد ۱۳۸۷)
↑ «ی سال بعد:مقصر اصلی آدم سوزی سینما رکس آبادان کیست؟».
↑ ژورنالیست/مقاله/سی سال بعد: مقصر اصلی آدم سوزی سینما رکس آبادان کیست؟/ الاهه بقراط
↑ به اندازه ای که سینما آتش زده‌اید، آیا سینما هم ساخته‌اید؟ - Tabnak.IR | تابناك
↑ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1679317 روزنامه کیهان.[/COLOR][/SIZE][/B]

فرهاد
2013-08-18, 09:40
تصاویر 293سینام
294
295
296

فرهاد
2013-08-18, 09:40
تصاویر 293سینام
294
295
296

سیده فاطیما
2013-08-19, 02:58
با سلام دوست عزیز که یاد اور این واقعه تلخ شدید متاسفانه بعد از سالها هنوز یاد اوری ان روز برای مردم آبادان سخت میباشد من خود شاهد و ناظره ان شب تلخ بوده ام یادشان گرامی و رو حشان شاد سپاس دوست گرامی

فرهاد
2013-08-19, 11:09
با سلام و درود بر شما دوست عزیز فاطیما خانم . واقعا شی پر درد بودی برای مردمان آبادان . روحشان شاد و یادشان گرامی باد .