PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نمونه هایی از مهرورزی پیامبر اکرم (ص)

صدای رسا
2014-01-16, 13:50
حضرت محمد (ص) جهانی از عاطفه است گاهی در امور عادی و پیش پا افتاده چنان مهر و عاطفهنشان می دهد که انسان را مبهوت و حیران می سازد.

به هنگام وضو می بیند که گربه ای تشنه به آب نگاه می کند ، وضو را قطع کرده و آب را نزد گربه می -گذارد . با دشمن محکم تر از کوه و با دوست نرم تر از آب بود.

به هنگام سجده پیشانی و قلب خود را تسلیم خدا می کرد و در همان حال ، اگر کودکان بر پشـت اوسوار می شدند ، سجده ها را طولانی کرده تا بازی بچه ها به هم نخورد ، الله اکبر! در یک لحظه هـم باخدای خود به راز و نیاز مشغول بود و هم بازی با کودکان را با ارزش و مهم می دانست و مهر و عاطفهنسبت به آنان را از دست نمی داد.

در آیات قرآن از جمله آیه 159 سوره ی آل عمران خداوند به پیامبر (ص) فرموده اند:"ای رسول ما! به خاطررحمتی از جانب خدا با مردم مهربان و رئوف گشته ای و اگر خشن و سنگدل بودی، مردم از دور تو پراکندهمی شدند...»

بنابراین نظام حکومتی اسلام بر مبنای محبت و نرمش بنا شده است و افراد خشن و سخت گیر نمی -توانند مردم داری کنند.

روزی پیامبر(ص)حسن و حسین(ع) را روی زانوی خود نشانده و آنان را نوازش می کرد و می بوسید.اقرعبن حاس که ناظر مهر و عطوفت پیامبر (ص) بود گفت: "من ده فرزند دارم و هرگز آن ها را نبوسیده ام.پیامبر خطاب به جمع حاضر فرمودند:" هر کس رحم نکند مورد محبت قرار نخواهد گرفت."و در روایت دیگریآورده است که: پیامبر مهربان از این همه بی مهری مرد نسبت به کودکان خویش ناراحت شد و به خشمآمد و رنگ چهـره اش دگرگون شد و به آن مرد گفت:"اگر مهر و عاطفه از دل تو برداشته شده،من چه کنم؟ و در ادامه فرمودند: "هر کس از نثار مهر و عطوفت به کودکان دریغ ورزد و آنان را مورد محبت قرار ندهد واز احترام به بزرگان سرباز زند از ما نیست ." روزی پیامبر اکرم (ص) در مسجد در حال صحبت بودند و ازمحبت و احترام فرزندان و والدین می گفتند ، که ناگهان چشمشان به در مسجد افتاد و لحظه ای ساکت شدند ، همه با تعجب نگاه می کردند ، کودکی 10 ساله وارد شد و جلو رفت پیامبر با خوش رویی به اودست داد و بین خود و یکی از دوستانش به نام معاذبن حبل نشاند.

معاذ دستی با مهربانی بر موهای کودک کشید و گفت: " خجالت نکـش دوسـت کوچکم ، هر چه مـی - خواهـی به رسول خدا بگو."پسرک بعد از نگاه کردن به چشمان مهربان و مهر پیامبر (ص)سرش را پایینانداخت و گفت : "من و خواهرم از روز گذشته چیزی نخورده ایم و خیلی گرسنه هستیم،پیامبر (ص) پساز شنیدن این حرف ناراحت شد و شخصی را فرستاد تا هر چه در خانه هست بیاورد".

آن مرد 21 دانه خرما با خود آورد پسرک وقتی خرماها را دید بسیار خوشحال شد. پیامبر (ص) آنها را دربیـن مادر و خواهرش تقسیم کرد . و با مهربانی به آنها داد . پسرک تشکر کرد معاذ دوباره او را نوازش کردو دلداری داد.

پسرک از پیامبر (ص) و دیگران خداحافظی کرد و رفت.پیامبر به معاذ گفت: "ای معاذ ،تو به این کودک یتیممهربانی کردی هـر کس بـه یتیمی کـمک کند و دست نـوازش بر سرش بکشد ، خداوند به تعداد موهاییکه از زیر دستش می گذارد ، پاداش بزرگی به او می دهد و گناهی از گناهانش را می بخشد."

روزی پیامـبر در کوچه متوجـه کودکی شد که نگاهش پر از غم و غصه بود جلو رفت و علت را پرسید کودککه غم بی پدری داشت و لباس هایش نیز کهنه و پر وصله بود ، شروع به گریه کرد پیامبر با مهربانی او رادربغل گرفت؛اشک از چشمان کودک سرازیر شد.چون مادر و خواهرش ازدواج کرده و پدرش در جنگ شهیدشده بود بچه ها او را مسخره می کردند و با او بازی نمی کردند.

پیامبر با شنیدن این حرف ها خیلی غمگـین شـد و چشم هایش پر از اشک شد . پسرک را بوسید و بامهربانی گفت :

" دیگر غصـه نخور از این به بعد من پـدرت هسـتم و دختـرم فاطمه زهرا خواهر توست. پسر کوچک خیلیخوشحال شد و با شادی به سوی بچه ها دوید ، فریاد زد بچه ها من هم پدر دارم ، پدر من بهتـرین پدردنیاسـت ، دیگر حق ندارید مرا مسخره کنید.

پیامبر (ص) خندید و پسرک را با خود به خانه برد و به دخترش فاطمه فرمود : " دخترم این کودک یتیم، ازاین پس، فرزند من و برادر توست به او محبت کن و خوب از او نگهداری کن."

فاطمه لبخند شیرینی به او زد لباسش را تمیز و موهایش را شانه زد ظرفی از خرما جلوی او گذاشت وبامهربانی ، حسن و حسین را صدا زد تـا بـا او خـرمـا بخـورند بـچـه ها کنـار کودک نشسـتنـد . پسـرک ازخوشحالی در پوسـت خود نمی گنجید، دیگر احساس تنهایی نمی کرد و هم بازی خوبی برای حسن وحسین شد.این است لطف و مهربانی پیامبران و اولیاء الهی .

منبع:نور نبوت

صدای رسا
2014-01-16, 14:27
از ابتدای خلقت آدمی ، تدبیر خالق یکتا بر این بوده است که انسان ها راه کمال را طی کرده و به وصالمحبوب برسند . از نظر اسلام انسانی کامل است ، که در تمام ابعاد هستی به رشد و کمال هماهنگبرسد . انسان در سـایه ی محبّـت به راحتی می توانـد در این مسـیر گام بردارد . ما نباید از آثار معجزهآسای محبّـت ، در تربیت فرزندان غافل شویم . در خانه پدر به عنوان مظهر عدل و انضباط و مادر به عنـوانمـظهر مهر و عاطـفه می توانند با وحدت یکدیگر در درون کودک و نوجوان بنایی از اخلاق و تربیت خوب واسلامی احداث کنند که تند بادهای حوادث و مشکلات اجتماعی نتواند به آنها صدمه بزند.

کودک در خانواده از والدینش مـی آمـوزد که چگـونه به دیگران محبّت کند . رابطه عاطـفی و انسانی را یادمی گیرد.

بسیاری خانواده ها را سراغ داریم که بویی از محبّت و عطوفت نبرده اند و باعـث بروز مشـکلاتی در جامعهاز قبـیل فرار دختران و پسران از خانه ، دزدی ، جنایـت و انزوا طلبـی و ..... شده اند که در پایان مقـالـه راهحـل هایی را برای جبـران فقر عاطفی و تبـدیل خانـواده به خانـواده ای ایـده آل ارائه داده ایم، امیدواریم کهمفید واقع شود.

در این مقاله و احادیث معتبری از پیامبر (ص) به عنوان مصداق و شاهد بر وجود محبت و تأکید بر آن درآیین اسلام آورده ایم.

در باب خوش رفتاری و مهربانی با مردم چنین آمده است که : " با مردم چنان رفتار نمایید که اگر در آنحال مردید (در مفارقت و جدایی) بر شما بگریند ، و اگر زنده ماندید خواهان معاشرت با شما باشند" .در قرآن کریم سوره آل عمران آیه 3 خداوند می فرمایند: " والله رؤف بالعباد ؛ خداوند در حقّ بندگان بسیارمهربان است."

تمام احادیث و روایات قرآن اهمیت عطوفت و مهربانی را نشان می دهند . مخصوصاً در حقّ کودکان ، بهطوری که پیامبر اکرم (ص) سـرور کائنات با اطفال بسیار مهربان بوده و می فرمایند : " ریح الولد من ریحالجنه ؛ بوی فرزند از بوی بهشت است."

یکی از مهم ترین مسائلی که در تعلیم و تربیت صحیح باید به آن توجه کرد مهرورزی می باشد، بدونمحبت امکان حضور در مدرسه و خانه وجود ندارد.

بی شک خانواده مهم ترین و اصلی ترین نهاد تربیتی جامعه است و نخستین آموزشگاه فرد به حسابمی آید.

بنابراین سخن گفتن درباره تربیت کودک، نوجوان و جوان بدون توجه به نقش حیاتی خانواده سخنینادرست است.

یک خانواده سالم و پویا ، خانواده ای است که میان اعضای آن ، یعنی والدین و فرزندان رابطه ای انسـانیو سالم حاکم باشد.

مادران و پـدران توانا و مـوفق کسـانی هستند کـه از دانـایی ها و مهـارت های لازم برخوردارند ، و قادرندرابطه ای عاطفی و انسانی با فرزندان خود داشته باشند.

محبت نیاز اساسی و طبیعی انسان مخصوصا کودکان می باشد. یکی از علت هایی که آدمی را از تنهاماندن دور می کند و در جمع با نشاط می سازد، این است که در تنهایی محبت جایی ندارد.

بررسی های متعدد درباره کودکان و نوجوانان ثابت کرده است که محبت مهم ترین عامل سلامت روح میباشد و عدم آن باعث بروز ناهنجاری های روانی می شود.کمبود محبت و عاطفه مشکلاتی را به وجودمی آورد که نه تنها برای کودکان و نوجوانان زیان بخش است، بلکه زمینه را برای آشفتگی های اجتماعیفراهم می سازد.

محبت یکی از نیازهای اساسی انسان هاست، در رابطه با این موضوع مهم آیات، روایات و احادیث زیادیاز بزرگان دین نقل شده است.

خداند جهانیان ، جهان را با مهربانی اداره می کند.هر چه ساختمانش پر مهرتر باشد ، استوارتر و پایدارتراست و گرنه ناموس عالم آن را از بین می برد.

ابراز محبت به فرزندانمان و ارائه الگوهای موفق به جهان ، برای رهایی بشر از سلطه استکـبار جهانینقش آفرین می باشد.

به اعتقاد حجت الاسلام و المسلمین برادران، مسئول دفتر همکاری حوزه دانشگاه، محبت تعریفی دقیقندارد. ابن سینا در کتاب «شفا» محبت را این گونه بیان کرده است؛" نوعی گرایش شدید درونی و بیرونیبه یک چیز محبت نامیده می شود ." ، اما همه می دانند که این تعریف دقیقی نیست و احتیاج به تعریفندارد؛ چون یک امری است قابل احساس و قابل درک کردن.

محبت ، میل درونی آدمی است به چیزی که آن را نیکو می پندارد و بر دو نوع است : 1

1- محبت غریزی : که مشترک بین انسان و دیگر جانداران است و به عقل و اندیشه نیاز ندارد .2- محبت اختیاری : که ویژه ی انسان است و بر پایه ی عقل و فکر و اندیشه ،استوار است .
1- برگرفته از کتاب آثار و برکات محبت اهل بیت (ع) ، نوشته ی محمد علی کریمی نیا ، انتشارات کوثر ادب

منبع: نور نبوت