PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کیفر بی توجهی به همسایه

بهمن پور
2013-04-03, 20:19
کیفر بی توجهی به همسایه
رسول خدا (ص) فرمود: آنکه سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد به من ایمان نیاورده است و ساکنان هر مجتمعی سیر بخوابند ، در حالی که در میان آنان گرسنه ای باشد ، خدا در قیامت به آن ها نظر رحمت نمی کند ؛(1) نیز فرمود: هر کس لوازم مورد نیاز زندگی را ازهمسایه اش دریغ دارد ، خدا وی را در قیامت از فضل خود محروم کند و او را به خودش واگذارد .(2)

کیفر همسایه آزاری
خروج از جرگه مومنان
عبدالله بن مسعود گوید: روزی مردی نزد فاطمه (س) آمد و گفت : ای دختر پیامبر ! ایا رسول خدا (ص) نزد تو چیزی بر جای گذاشت که مرا از آن بهره مند سازی ؟ فاطمه (س) به کنیزش فرمود : آن نوشته را بیاور . کنیز جست و جو کرد آن را نیافت . آن حضرت (س) فرمود: وای بر تو ، جستجو کن . ان نوشته نزد من با حسن و حسین برابر است (3) کنیز جست و جو کرد آن را میان اشیای بی فایدۀ دور ریز یافت و در آن نوشته بود: محمد پیامبر (ص9 فرمود: ا زمومنان نیست آن که همسایه اش از آزار او در امان نباشد و هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد همسایه خود را نمی آزارد . (4)
امام صادق(ع) فرمود: ای پیروان آل محمد ! بدانید ... کسی که رفتارش با همسایه اش نیکو نباشد از ما نیست .(5)

محرومیت از رحمت خدا
رسول خدا(ص) فرمود: ای علی ! هر کس همسایه خود را بیازارد ، از رحمت خدا محروم است. هر کس نسبت به خاندان من کینه ورزد ، ملعون و منافق زیانکار است. ای علی ! همسایه ات را گرامی بدار ، گرچه کافر باشد .(6)

رسوایی
رسول خدا (ص) فرمود: ... سر کشیدم در خانه همسایه روا نیست.(7) و نیز فرمود: هر کس بر خانه همسایه ، سرک بکشد و به عورت مرد یا به موی سر زن یا به عضوی از بدنش نگاه کند ، حق لسا مه خدا وی را به همراه منافقانی که در دنیا در پی کشف اسرار و زشتی های مردم هستند در آتش در آورد و از دنیا خارج نشود تا اینکه خدا رسوایش کند و در آخرت زشتی اش را برای مردمان آشکار سازد .(8)

پاورقی ها
1-الکافی . ج2.ص 668
2-ثواب الاعمال . ص 282
3-مراد ، ارزشمندی آن است .
4-دلائل الامامة . ص1
5-الکافی . ج2.ص 637
6-جامع الاخبار.ص 84
7-الفقیه . ج3.ص 556
8-ثواب الاعمال. ص 282