PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دعا برای همسایگان

بهمن پور
2013-04-03, 22:38
سزاوار است مومنان افزون بر نیکی و ادب نسبت به همسایگان ، د رخلوت خود با خدایشان برای آنان دعاکنند ، و دعای امام سجاد (ع) برای همسایگان را بخوانند:

1-اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ و تَوَّلَّنِی فِی جِیرَانِی وَ مَوَالِیَّ العَارِفِینَ بِحَقِّنَا وَالمُنَابِذِینَ لَاعدَائنَا بِاَفضَلِ وَلاَیَتِکَ ؛ خدایا! بر محمد و آل او درود فرست و به بهترین وجه مرا در مراعات حق همسایگان و بستگانم یاری کن که حق ما را شناختند و از دشمنان ما تبری جستند .

2-وَ وَفِّقهُم لِاقَامَةِ سُنَّتکَ، وَالاَخذِ بِمَحَاسِنِ اَدَبِکَ فِی اِرفَاقِ ضَعِیفِهِم ، وَ سَدِّ خَلَّتِهِم ، وَعِیَادَةَ مَرِیضِهِم ، وَهِدَایَةَ مُستَرشِدِهِم ، وَمُنَاصَحَةِ مُستَشِیرِهِم ، وَ تَعَهُّدِ قَادِمِهِم ، وَکِتمَانِ ، وَاَسرَارِهِم ، وَسَترِ عَورَاتِهِم ، وَنُصرَةِ مَظلُومِهِم ، وَحُسنِ مُوَاسَاتِهِم بِالمَاعُونِ ، وَالعَودِ عَلَیهِم بِالجِدَةِ وَ الاِفضَالِ وَاِعطَاءِ مَا یَجِبُ لَهُم قَبلَ السُّئوَالِ ؛ و آنان را توفیق ده که سنت تو را بر پای دارند و آداب نیکوی تو را فراگیرند . ناتوانان خود را یاری کنند و حاجت ایشان را برآورند .بیماران را عیادت کنند . طالبان حق را راه نمایند و و مشورت جوی را خیرخواه باشند و بازگشته از سفر را دیدن کنند و راز همگان را پنهان دارند و عیب آنان را بپوشند و به یاری ستمدیدگان برخیزند و در رخت و کالا مواسات یکدیگر را رعایت کنند . دارایی و احسان خود را از دیگران دریغ ندارند و آنچه باید ببخشند پیش از سئوال ببخشند .

3-وَ اجعَلنِی اللهُمَّ اجزِی بِالاِحسَانِ مُسیئَهُم ، وَاُعرِضُ بِالتَّجَاوُزِ عَن ظَالِمِهِم ، وَاَستَعمِلُ حُسنَ الظَّنِّ فِی کَافَّتِهِم بِالبِرِّ عَامَّتَهُم ، وَاَغُضُّ بَصَری عَنهُم عِفَّةً ف وَاُلینُ جَانِبِی لَهُم تَوَاضُعاً ف وَاَرِقُّ عَلَی اَهلِ البَلاءِ نُصحاً ف وَرَحمَةَ ، وَاُسِرُّ لَهُم بِالغَیبِ مَوَدَّةً ف وَاُحِبُّ بَقَاءَ النِّعمَةِ عِندَهُم نُصحَاً ، و اُجِبَ لَهُم بِالغَیبِ مَوَدَّةً ، نُصحَاً ، وَ اُجِبُ لَهُم مَا اُجِبُ لِحامَّتِی ، وَاَرعَی لَهُم مَا اَرعَی لِخَاصَّ تِی ؛ خدایا ! مرا توفیق ده که بد کرادار را به نیکی پاداش دهم و از ستمگرانشان درگذرم و با همه آن ها به حسن ظن رفتار کنم و به نیکی کار همه آن ها را بسازم و به عفت از آن ها چشم فرو پوشم و نرمی و فروتنی کنمم و بر آسیب دیدگان رحمت آرم و دلسوزی کنم و در باطن دل آن ها را دوست بدارم و خیرخواه آنان باشم و بقای نعمت آنان را بخواهم و هرچه برای خویشان خود واجب شمارم برای آنان نیز واجب شمارم و هرگونه خاصان خود را رعایت می کنم آنان را رعایت کنم .

4-اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَارزُقنِی مِثلَ ذَلِکَ مِنهُم ، وَاجعَل لِی اَوفَی الحُظُوظِ فِیمَا عِندَهُم ، وَ زِدهُم بَصِیرَةً فِی حَقِّی ، وَ مَعرِفَةً بِفَضلِی حَتَّی یَسعَدُوا بِی وَاَسعَدُ بِهِم ، آمِینَ رَبَّ العَالَمِینَ (1) ؛ خدایا! بر محمد و آل او درود فرست و روزی کن آن ها با من چنین رفتار کنند و از آنچه نزد ایشان است بهره کامل تر به من عطا فرما و بصیرت آنان را در حق من بیفزای و معرفت آنان را به فضل من افزون کن تا آن ها به من نیکبخت شوند و من به آن ها . اجابت کن ای پروردگار جهان ها !

پاورقی ها
1-صحیفه کاملۀ سجادیه . دعای 26