PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاداش ها و کیفرها

بهمن پور
2013-04-04, 22:37
رعایت وظایف کارگزاران و مردم آثار و پاداش هایی دارد و کوتاهی در آن ها نیز کیفر و عذاب خواهد داشت .
در اینجا به برخی از ورایات مربوط به این پاداش ها و کیفرها مرور می شود.

1-پاداش حاکمان عادل
رسول خدا (ص) فرمود : حاکم و کارگزار عادل و متواضع ، سایۀ خدا و نسیم قدرت او در زمین است ، پس اگر خیرخواه خود و مردم باشد ، خدا او را در روزی که سایه ای جز سایه او نیست عنوان [ مهمان ] وارد بر خود محشور می کند(1) ؛ همنچنین آن حضرت فرمود : محبوب ترین مردم و نزدیک ترین آنان به خدا رد روز قیامت حاکم عادل است .(2)
امام صادق(ع) نیز می فرماید : سه گروه را خدا بدون حساب وارد بهشت می کند : امام و پیشوای دادگر ، تاجر درستکار و راستگو و پیری که عمرش را در عبادت خدا صرف کرده باشد . (3)

2-آثار پیروی از حاکمان عادل
اما زین العابدین (ع) فرمود: پیروی از حاکمان و کارگزاران دادگر ، کمال عزت است . (4)
اما باقر (ع) نیز فرمود : خدا می فرماید : از مردمی که در قلمرو حکومت اسلامی و حاکمیت کارگزار عادل زندگی و از آن پیروی می کنند ، به طور قطع در می گذرم و گناهشان را می بخشم ، اگر آن ملت در کارهای خود ظلم و بدکار باشند . (5) زیرا زندگی در نظام عدل و انصاف مایه اصلاح امت و رجوع آن ها از ستم به دادگری و از سیئه به حسنه است .

3-پیامدهای تحقیر حاکم اسلامی
با توجه به جایگاه رفیع حکومت و حاکمان اسلامی ، کوچک شمردن آنان نکوهیده و دارای پیامد های ناگوار است .
امام صادق ( ع) می فرماید : عاقل نباید هیچ کس را کوچک شمارد و سزاوارترین کسانی که نباید تحقیر شوند ف سه گروه اند: عالمان ، فرمانروایان و برداران دینی .. هر کس حاکم [اسلامی ] را کوچک شمارد ، دنیایش تباه می شود .. (6)
در حدیث دیگری می فرماید : سه گروه اند که حق آن ها را انکار نمی کند مگر منافق مشهور به نفاق : پیران مسلمان ، حاملان قرآن و پیشوای دادگر . (7)

4-کیفر حاکمان جائر
پیامبر(ص) فرمود مبغوض ترین مردم نزد خدا و گرفتار مشهور به شدید ترین عذاب ، حاکم و کارگزار ستمگر است .(8)
رسول خدا (ص) فرمود : شفاعت من به دو گروه نمی رسد : حاکم ستمکار و.. (9)
امیر مومنان (ع) فرمود : کسی که حکومتش ظالمانه باشد ، دولتش پایان می گیرد و زایل می شود .(10)
امام صادق (ع) می فرماید :... سه گروه را خدا بی حساب به دوزخ می بَرَد . پیشوای ستمگر؛ بازرگان دروغگو، پیرمرد زناکار (11)
رسول خدا (ص) فرمود: سه دسته اند که خدا در روز قیمات با آنان سخن نمی گوید و به آنان نظر [رحمت] نمی کند و به عذابی دردناک مبتلا خواهند شد : پیرمرد زناکار ، پادشاه ستمگر و تهیدست متکبّر . (12)

5-کیفر تصدیق حاکمان جائر
همان گونه که حاکمان ظالم مورد شفاعت پیامبر قرار نمی گیرد و در جهنم گرفتار عذابی خواهند شد یاوران آنان نیز سرنوشتی مشابه به وضع آنان خواهند داشت .
رسول خدا (ص) به کعب بن عجزة فرمود: ای کعب! به زودی پس از من حاکمان و کارگزارانی [ستمگر ] می آیند . هر کس با آنان باشد و دروغ های آنان را تصدیق کند و در ظلم آنان یاریشان کند از من نیست و من نیز از او نیستم و هرگز در حوض [ کوثر ] بر من وارد نخواهد شد ... (13)

6-زشتی تفاخر حاکمان
امیرمومنان (ع) می فرماید : از بدترین حالات زمامداران و حاکمان نزد صالحان این است که به آنان گمان تفاخر دوستی برده شود و کارشان تکبر تلقی شود (14)

7-پیامد ستمگری حاکمان
پیامبر (ص) فرمود: هرگاه حاکمان ستم کنند باران کم می شود . (15)
امام صادق(ع) هم فرمود: سه نفر زندگی را برای آدمی تیره و تار می کنند : پیشوای ستمگر و همسایۀ بد و زن بی شرم بددهن . (16)

8-حقگویی نزد سلطان ستمگر
رسول خدا (ص) فرمود: آگاه باشید ترس از مردم ، شما را از بازگو کردن حقی که می دانید ، باز ندارد . بدانید که برتزین جهاد ، گفتن سخن حق در برابر زمامدار ستمگر است .(17)

9-حاصل فساد حاکمان
رسول خدا (ص) فرمود: از امت من دو دسته اند که اگر صالح باشند امت من به صلاح می گرایند و اگر فاسد باشند امت من فاسد می شوند . گفتند : ای رسول خدا ! آن دو کیان اند ؟ فرمود: فقیهان و حاکمان .(18)

پاورقی ها
1-الآداب الدینیة . ص 151
2-روضة الواعظین . ص 467
3-کتاب الخصال . ص 80
4-الکافی . ج1.ص 20
5-الکافی . ج1.ص 376
6-تحف العقول .ص 320
7-الکافی .ج2. ص 658
8-روضةالواعظین . ص 466
9-قرب الاسناد . ص 31
10-غررالحکم . ص 346
11-کتاب الخصال . ص 80