PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوری از عالمان بی عمل

بهمن پور
2013-04-05, 16:49
رسول خدا (ص) فرمود: فقها امنای پیامبران اند ، تا وارد دنیا نشده باشند . سئوال شد : ای رسول خدا (ص) ! مراد ورود آنان به دنیا چیست؟ فرمود: پیروی از پادشاه [ سلطه گر ] ، پس هرگاه چنین کردند از آنان نسبت به دین خود بر حذر باشید .(1)
عیسی مسیح (ع) فرمود: بدترین مردم عالمی است که دنیای خود را بر علمش ترجیح داده ودوستدار دنیا شده و برای آن تلاش کرده و این تلاش او به گونه ای است که اگر بتواند مردم را به تحیر وا دارد ، چنین می کند ... عالمی که به علم خود عمل نکند ، علمش برای او سودی ندارد ، چنان که تابش نور آفتاب برای نابینا سودمند نیست.. (2)
و نیز حضرت مسیح (ع) فرمود: دینار ، آفت دین و عالم طیب دین است ، پس هرگاه دیدید که طیب آفت را به سوی خود می کشد به او اعتماد نکنید ، که او خیرخواه دیگران نیست .(3)
امام باقر(ع) فرمود: از عابدان و عالمان زشتکار بر حذر باشد که این دو دسته فریبندۀ هر فریفته اند .(4)
امام صادق(ع) فرمود: هرگاه عالمی را دوستدار دنیا یافتید او را در کار دین خود متهم سازید ( به وی اعتماد نکنید ) ، زیرا هر دوستداری گرد دوست خود می گردد .(5)
خدا به داود نبی (ع) وحی فرمود: بین من و خود ، عالم دنیازده را قرارمده که تو را راهی که به محبّت من بینجامد باز می دارد . این گونه عالمان رهزنان بندگان ارادتمند به من اند . کمترین کیفرشان این است که شیرینی مناجات با خودم را از دلشان می زدایم.(6)

پاورقی ها
1-الکافی .ج1.ص 46
2-تحف العقول. ص 503
3-کتاب الخصال .ص 113
4-قرب الاسناد .ص 34
5-علل الشرائع .ص 394
6-علل الشرائع . ص 294