PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یلدای تالار گفتمان

بهمن پور
2014-12-21, 18:21
سلام شب خوش
همراهان ،دوستان همیشگی تالار گفتمان بدوح
این روزها پر از غم و اندوه و امشب یلدای ایرانی
شاید بهانه ای باشه تا سری بهم بزنیم و گفتگوی بکنیم
همراه باشید به رسم یلدای ایرانی
حافظ خوانی
خاطره
و.
خوب هر چه هست شما هم بفرمائید شروع از من بود ادامه با شما

885

صدای رسا
2014-12-21, 18:31
در سفره شب یلدا انار را بیش از سایر نمادهای این شب دوست دارم.
انار نماد زایش و تن‌درستی است و قرمزی‌اش نشان از روح زندگی دارد.

البته همه نمادهای این شب پرمفهوم هستند و نیاكان ما به دلایلی آنها را انتخاب كرده‌اند اما شخصا انار شب یلدا را خیلی دوست دارم.

http://www.atms.com.au/wp-content/uploads/2013/12/pomegranate.jpeg

صدای رسا
2014-12-21, 18:33
شب‌های یلدای دوران كودكی گرم‌تر و پرشور‌تر برگزار می‌شد. به یاد دارم از چند روز قبل از شب یلدا ما مشغول تداركات برای این شب می‌شدیم و با خوشحالی منتظر جمع شدن فامیل در منزل‌مان بودیم.

شب‌های یلدای دوران كودكی‌مان فراموش نشدنی‌تر بودند. شاید به این خاطر كه مردم احساس آرامش بیشتری داشتند و دغدغه‌های زندگی كمتر بود و اینقدر مسائل اقتصادی خانواده‌ها را تحت فشار نگذاشته بود.

در زمان كودكی من همه خانواده‌ها پایبند به برگزاری شب یلدا بودند اما در حال حاضر این موضوع احساس نمی‌شود. البته خدا را شكر این سنت در خانواده‌مان كماكان حفظ شده و شب‌های یلدا را در كنار هم می‌گذرانیم.

بهمن پور
2014-12-21, 18:45
شب‌های یلدای دوران كودكی گرم‌تر و پرشور‌تر برگزار می‌شد. به یاد دارم از چند روز قبل از شب یلدا ما مشغول تداركات برای این شب می‌شدیم و با خوشحالی منتظر جمع شدن فامیل در منزل‌مان بودیم.

شب‌های یلدای دوران كودكی‌مان فراموش نشدنی‌تر بودند. شاید به این خاطر كه مردم احساس آرامش بیشتری داشتند و دغدغه‌های زندگی كمتر بود و اینقدر مسائل اقتصادی خانواده‌ها را تحت فشار نگذاشته بود.

در زمان كودكی من همه خانواده‌ها پایبند به برگزاری شب یلدا بودند اما در حال حاضر این موضوع احساس نمی‌شود. البته خدا را شكر این سنت در خانواده‌مان كماكان حفظ شده و شب‌های یلدا را در كنار هم می‌گذرانیم.

سلام شب خوش
دقیقا حق باشماست . دور و هم نشینی در سال های قبل رنگ و مزه ای دیگر داشت . البته ما هنوز ایرانی هستیم و این خاطرات در کنار ماست
شب یلدای شما هم همراه با شادی و مهر باشد

صدای رسا
2014-12-21, 18:47
http://travelimage.ir/wp-content/uploads/2013/06/nuts-1.jpg

البته یلدا بدون آجیل هم صفایی نداره

صدای رسا
2014-12-21, 18:49
یلدا بهانه‌ای زیبا برای در كنار هم بودن و دوست داشتن است.

یلدا زنده نگه داشتن مهر و خوبی‌هاست؛

سنت‌های شیرین، دیرین و صفای دور هم بودن. سرخی هندوانه نشان گرمای زندگی و مروارید دانه‌های انار نماد با هم بودن و عشق ورزیدن است و خواندن حافظ شیرین سخن جان و روح را نوازش می‌دهد.

صدای رسا
2014-12-21, 18:52
دستاورد مهم سنت‌هایی مانند شب یلدا ایجاد اتحاد خانوادگی است؛ چیزی كه به تدریج به‌خاطر نفوذ وسایل مدرن در حال از بین رفتن است. در زمان جوانی ما و نسل قبل از ما شب یلدا موقعیتی ارزشمند بود برای داشتن یك تجربه اجتماعی مفید و یاد گرفتن از بزرگ‌ترها و استفاده از تجربیات آنها.

در این شب بخش وسیعی از خانواده گرد هم جمع می‌شدند و با تعریف از خاطرات و صحبت درباره مسائل گوناگون و شعرخوانی و قصه‌گویی، محفلی گرم برای جوانان فامیل ایجاد می‌كردند.

اسلامی
2014-12-21, 19:06
دستاورد مهم سنت‌هایی مانند شب یلدا ایجاد اتحاد خانوادگی است؛ چیزی كه به تدریج به‌خاطر نفوذ وسایل مدرن در حال از بین رفتن است. در زمان جوانی ما و نسل قبل از ما شب یلدا موقعیتی ارزشمند بود برای داشتن یك تجربه اجتماعی مفید و یاد گرفتن از بزرگ‌ترها و استفاده از تجربیات آنها.

در این شب بخش وسیعی از خانواده گرد هم جمع می‌شدند و با تعریف از خاطرات و صحبت درباره مسائل گوناگون و شعرخوانی و قصه‌گویی، محفلی گرم برای جوانان فامیل ایجاد می‌كردند.

ضمن احترام به این شبهای عزیز و محزون. من هم فکر می کنم سنت صله ارحام در این یلدای ایرانی باید پاسداشته بشود

کیانا
2014-12-21, 19:32
چل بار بگو:
چل تا چل رو چل بار چلوندم
و برای چا تا چل بفرست
تا شب چله یه خبر چل کننده چلت کنه
شب چله مبارک

کیانا
2014-12-21, 19:55
یلدا یعنی یادمان باشد

که زندگی آنقدر کوتاه است
که یک دقیقه بیشتر با هم بودن
راباید جشن گرفت
یلدایتان مبارک.

http://s5.picofile.com/file/8158708718/Yalda_Greeting_Cards_YasGroup_ir_12.jpg

مهرگان
2014-12-21, 20:18
شب یَلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند.

این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.

درباره واژه

واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی ( دی در دین زرتشتی به معنی دادار و آفریننده می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

واژه دی dey از day پهلوی و از dadhva اوستایی آمده است که به معنی خداوند و آفریدگار است و این واژه با day انگلیسی که خود از daeg و tag ژرمنی متقدم آمده است مرتبط نمی باشد.

ماه دی در تقویم مذهبی ایران باستان آغاز سال نو مذهبی بوده است. چنان که میراث آن از راه میترائیسم به مسیحیت و تقویم امروزی نیز رسیده است.

مهرگان
2014-12-21, 20:20
سلام
یلداتون مبارک

بهمن پور
2014-12-21, 20:22
سلام
یلداتون مبارک

این ثانیه ها که زندگی را با مفهومی دوباره می سازیم بر شما هم مبارک

مهرگان
2014-12-21, 20:28
این ثانیه ها که زندگی را با مفهومی دوباره می سازیم بر شما هم مبارک

سلام جناب بهمن پور
یلداتون قشنگ و مبارک
سپاس از شما بخاطر این شب نشینی

مهرگان
2014-12-21, 20:54
886
اینم هندونه شب یلدا

کیانا
2014-12-21, 22:35
فال شب یلدا

شب یلدا فقط با هندوانه خوردن و تخمه شکستن نیست که جذاب و دوست داشتنی است بلکه از سنت های دیرینه این شب، حافظ خوانی و شاهنامه خوانی است که از قدیم الا یام در بین خانواده های ایرانی رواج داشته است.

البته برخی معتقدند که تنها خانواده های با فرهنگ و اهل دانش و ادب به سنت حافظ خوانی وفادار مانده اند. همچنان که درگذشته هم افراد فرهیخته و اهل سواد و دانش این شب را با شاهنامه خوانی همراه می کردند.

سنت های ایرانی همواره جذاب و دلنشین بوده اند و البته پراز فلسفه و حکمت های خاص! اینکه کتاب حافظ در بلندترین شب سال در محفل گرم خانواده حضور می یابد و افراد حاضر در جمع تفالی به لسان الغیب می زنند در کنار قدمتش جای تامل هم دارد. برخی از محققین براین باورند که مراسم حافظ خوانی در شب یلدا متعلق به طبقه خاص و اهل ادب نیست چرا که تقریبا در تمام منازل کتاب حافظ وجود دارد و فقط مختص این شب نیست بلکه اصولا مردم به حافظ خوانی و فال حافظ اعتقاد دارند و در عامه مردم باور و اعتقاد به فال حافظ بسیار قوی است.

اگر رسم ها و آیین های یلدا را میراثی از فرهنگ چند هزار ساله بدانیم، به یقین باید گفت که فال حافظ در سده های اخیر به رسم های شب یلدا اضافه شده است. شاهنامه خوانی و قصه گویی وحافظ خوانی پدر بزرگ و مادربزرگ در کرسی برای کوچکترها از آیین های کهن شب یلداست که این روزها در خاطر بزرگترهای فامیل حک شده است و ریشه دار بودن این سنت شیرین را نشان می دهد.

فال حافظ گرفتن در شب نشینی های زمستان و مناسبت هایی چون چهارشنبه آخر ماه صفر، چهارشنبه سوری، شب سیزده صفر، بعداز ظهر سیزده به در، تیرماه سیزده شو(جشن تیرگان درمازندران) هم از باور های همگانی است اما با این حال سنت حافظ خوانی درشب یلدا بیشتر وصف الحال است و رواج بیشتری بین خانواده های ایرانی دارد.

غیر از فال حافظ فال کوزه هم از دیگر سنت های شب یلداست که دربرخی نقاط رواج دارد.

با این حال مردم ایران در شب یلدا اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و آرزوی دل خویش رااز اوطلب می کنند. در بعضی دیگر از نقاط ایران هم شاهنامه خوانی رواج دارد. نقل خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم از دیگر مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیر تر می کند.

اما اینها همه ترفند هایی است که خانواده گرد هم جمع شوند و بلندترین شب سال را باشادی و صفاسحر کنند. به امید اینکه این سنت های دیرین جای خود را به زندگی ماشینی ندهد و اشعار حافظ برای فرزندان ما هم ماندنی وخاطره انگیز باشد.

aftab.ir

مهرگان
2014-12-21, 22:42
ای سـرو نـاز حُـسـن کــه خـوش می‌روی بـه نـاز

عـشّــاق را بـه نــاز تــــو هـر لـحـظـه صــد نـیـــاز

فـرخـنــده بـاد طـلـعـــت خـوبـت کـــــــــــه در ازل

بُــبـْْـریـده‌انــد بــر قــــد ســروت قـبــــای نـــــــــاز

آن را کـــه بـــــوی عـنــبــر زلـف تـــــــو آرزوســـت

چـون عــود گـو بـر آتـش ســودا بـســوز و ســـــاز

پــروانـه را ز شـمـع بـُـوَد ســـــــــوز دل ، ولــــــی

بـی شـمـع عـارض تـــو دلـــــم را بُـــوَد گـُـــــــداز

صـوفی که بی تـو تـوبـه ز مِیْ کــرده بـود ، دوش

بـشـکـسـت عـهـد چـون در مـیـخـانـه دیــد بــــاز

از طــعــنـــه‌ی رقــیــب نــگـــــردد عــیـــار مـــــن

چــون زر اگـــر بــرنـــد مــــرا در دهــــــــان گـــــاز

دل کـز طـواف کـعـبـه‌ی کـویـت وقــوف یــــــافــت

از شـــوق آن حــــریــم نـــدارد ســـــــــــرِ حـجـاز

هر دم به خون دیـده چه حاجت وضو ؟ چو نیست

بــی طــــاق ابــــــــروی تـــــو نــمـــــاز مـرا جـواز

چــون بــــاده بــر ســر خـُـم رفـت کـف‌زنــــــــــان
887

مهرگان
2014-12-21, 23:36
شب یلداست
دلم در خواب پروانه شدن بود
ولی افسوس
دلم در اوج رفتن روبه شمعی سوخت و من نالان
کنار سفره ای از عشق خالی ...
شبی مایوس و سرگردان دارم امشب
شب یلدایی تون مبارک . تا شبی دیگر و شب نشینی دیگری .... خدانگهدار

صدای رسا
2014-12-22, 00:16
وجود این همه وسایل الكترونیكی مانند ‌آی‌پد، موبایل و. . . گاهی واقعا انسان‌ها را از هم و از بسیاری از سنت‌ها دور می‌كند. این وسایل ما را از جمع‌های فامیلی و خلوت‌های خانوادگی دور كرده است اما من معتقدم جایگاه شب یلدا خوشبختانه همچنان بین مردم‌مان حفظ شده است. این مراسم یاآور گذشته‌های زیبای ماست و برای مردم ارزشمند است.

شما نگاهی به ترافیك شب یلدا بیندازید. مردم همه یا به ‌مهمانی می‌روند یا قصد خرید و تدارك برای شب یلدا را دارند و همین شور و شوق و جنب‌و جوش نشان از اهمیت این شب برای ما ایرانیان دارد.

صدای رسا
2014-12-22, 00:19
من فكر می‌كنم نمادهای شب یلدا توامان با هم زیبا هستند ولی آنچه در ذهن من ماندگار‌تر است و برایم دلنشین‌تر، سنت غزل‌خوانی و شاهنامه‌خوانی و تعریف قصه‌های شیرین است.

در زمان نوجوانی‌ام شاهنامه‌خوانی در شب یلدا جزء آیین‌ها بود و به یاد دارم اگر كسی صدای خوشی در فامیل داشت این شب برای سایر ‌مهمانان آواز می‌خواند. فال حافظ هم جزء جدانشدنی این شب زیباست.

من به جرات می‌توانم بگویم بسیاری از قصه‌ها و افسانه‌های قدیمی به‌واسطه همین شب و نقل سینه‌به‌سینه شان در این شب زنده مانده‌اند.

صدای رسا
2014-12-22, 00:25
اینم فال امشب من

بازآی و دل تنگ مرا مونس جان باش

وین سوخته را محرم اسرار نهان باش

زان باده که در میکده عشق فروشند

ما را دو سه ساغر بده و گو رمضان باش

در خرقه چو آتش زدی ای عارف سالک

جهدی کن و سرحلقه رندان جهان باش

دلدار که گفتا به توام دل نگران است

گو می‌رسم اینک به سلامت نگران‌باش

خون شد دلم از حسرت آن لعل روان بخش

ای درج محبت به همان مهر و نشان باش

تا بر دلش از غصه غباری ننشیند

ای سیل سرشک از عقب نامه روان‌باش

حافظ که هوس می‌کندش جام جهان بین

گو در نظر آصف جمشید مکان باش

http://aksestan.persiangig.com/image/yalda/yalda%20(17).jpg

صدای رسا
2014-12-22, 00:28
شب یلدا به نوعی حرمت گذاشتن به بزرگ‌تر‌هاست.

http://www.fardanews.com/files/fa/news/1386/9/28/8950_573.jpg

صدای رسا
2014-12-22, 00:29
الــــــتماس دعــــآ

http://mosbat.persiangig.com/image/yalda.jpg

صدای رسا
2014-12-22, 00:33
یلدا در اشعار شاعران ما نیز بازتاب خاصی داشته است:

حافظ:

صحبت حکام، ظلمت شب يلدا است
نور ز خورشيد خواه بو که برآيد

سعدی:

هنوز با همه دردم اميد درمان است
که آخری بود آخر شبان يلدا را

اوحدی:

شب هجرانت ای دلبر، شب يلدا است پنداری
رخت نوروز و ديدار تو عيد ماست پنداری

خاقانی:

تو جان لطيفی و جهان جسم کثيف
تو شمع فروزنده و گيتی شب يلدا

عنصری:

چون حلقه ربايند به نيزه، تو به نيزه
خال از رخ زنگی بربايی شب يلدا

منوچهری:

نور رايش تيره‌شب را روز نورانی کند
دود چشمش روز روشن را شب يلدا کند

مسعود سعد:

کرده خورشيد صبح ملک تو
روز همه دشمنان شب يلدا

ناصرخسرو:

او بر دوشنبه و تو بر آدينه
تو ليل قدر داری و او يلدا

هم‌چنين ارتباط عيسی مسيح با اين شب در اشعار امير معزی و سنائی غزنوی مشهود است.

امير معزی:

ايزد دادار، مهر و کين تو گويی
از شب قدر آفريد و از شب يلدا
زان‌که به مهرت بود تقرب مومن
زان‌که به کينت بود تفاخر ترسا

سنائی غزنوی:

به صاحب‌دولتی پيوند اگر نامی همی جويی
که از يک چاکری عيسی چنان معروف شد يلدا

سيف افرنگی:

سخنم بلندنام از سخن تو گشت و شايد
که درازنامی از نام مسيح يافت يلدا

صدای رسا
2014-12-22, 00:36
یلدا در گذر زمان

♦ در حدود ۴۰۰۰ سال پيش در مصر باستان جشن «باززاييده‌شدن خورشيد»، مصادف با شب چله، برگزار مي‌شده‌است. مصريان در اين هنگام از سال به مدت ۱۲ روز، به نشانهٔ ۱۲ ماه سال خورشيدي، به جشن و پاي‌كوبي مي‌پرداختند و پيروزي نور بر تاريكي را گرامي مي‌داشتند. هم‌چنين از ۱۲ برگ نخل براي تزيين مكان برگزاري جشن استفاده مي‌نمودند كه نشانهٔ پايان سال و آغاز سال نو بوده‌است.

♦ در يونان قديم نيز , اولين روز زمستان روز بزرگ‌داشت خداوند خورشيد بوده‌است و آن را خورشيد شكست‌ ناپذير، ناتاليس انويكتوس، مي‌ناميدند(كه از ريشهٔ كلمهٔ ناتال كه در بالا اشاره شد برگرفته شده‌است و معني اش , ميلاد و تولد است). ريشه‌هاي يلدا در جشن ديگر مرسوم در يونان نيز باقي مانده‌است از مهم‌ترين اين جشن‌هاي مي‌توان به جشن ساتورن اشاره كرد.

♦ در قسمت‌هايي از روسيه‌ي جنوبي , هم‌اكنون جشن‌هاي مشابهي به‌مناسبت چله برگزار مي‌كنند. اين آيين‌ها شباهت بسياري با مراسم شب چله دارد. پختن نان شيريني محلي به صورت موجودات زنده، بازي‌هاي محلي گوناگون، كشت و بذر پاشي به صورت تمثيلي و باز سازي مراسم كشت، پوشانيدن سطح كلبه با چربي، گذاشتن پوستين روي هره پنجره‌ها، آويختن پشم از سقف، پاشيدن گندم به محوطه حياط، ترانه خواني و رقص و آواز و مهم تر از همه قرباني كردن جانوران از آيين‌هاي ويژه اين جشن بوده و هست. يكي ديگر از آيين‌هاي شب‌هاي جشن، فالگيري بود و پيشگويي رويدادهاي احتمالي سال آينده. همين آيين‌ها در روستاهاي ايران نيز كم و بيش به چشم مي‌خورند كه نشان از همانندي جشن يلدا در ايران و روسيه دارند.

♦ يهوديان نيز در اين شب جشني با نام «ايلانوت» (جشن درخت) برگزار مي‌كنند و با روشن‌كردن شمع به نيايش مي‌پردازند.

♦ آشوريان نيز در شب يلدا آجيل مشكل گشا مي‌خورند و تا پاسي از شب را به شب نشيني و بگو بخند مي‌گذرانند و در خانواده‌هاي تحصيل كرده آشوري تفال با ديوان حافظ نيز رواج دارد.

♦ نخستين روز زمستان در نزد خرمديناني كه پيرو مزدك هستند نيز سخت گرامي و بزرگ دانسته مي‌شود و از آن با نام «خرم روز» (خره روز) ياد مي‌گردد و آيين‌هايي ويژه در آن روز برگذار مي‌شود. اين مراسم و نيز سالشماري آغاز زمستان هنوز در ميان برخي اقوام ديده مي‌شود كه نمونه آن تقويم محلي پامير و بدخشان (در شمال افغانستان و جنوب تاجيكستان) است.

منبع:
forum.niksalehi.com (http://forum.niksalehi.com/)

صدای رسا
2014-12-22, 00:39
از فال پوست هندوانه در شب یلدا چیزی شنیدید؟؟؟

فال پوست هندوانه
:

پوست هندوانه را مي‌برند و چهار قسمت مي‌كنند و در يك دست مي‌گيرند و نيت مي‌كنند و از جلو به پشت مي‌اندازند:

اگر 2 قطعه سبز و دو قطعه سفيد بيفتد – خير است
اگر 3 قطعه سبز و يكقطعه سفيد بيفتد – خوب است
اگر يك قطعه سبز و 3 قطعه سفيد بيفتد – باطلاست
و سرانجام اگر هر 4 قطعه سبز باشد خيلي خوب است.

بهمن پور
2014-12-22, 01:00
اینم فال امشب من

بازآی و دل تنگ مرا مونس جان باش

وین سوخته را محرم اسرار نهان باش

زان باده که در میکده عشق فروشند

ما را دو سه ساغر بده و گو رمضان باش

در خرقه چو آتش زدی ای عارف سالک

جهدی کن و سرحلقه رندان جهان باش

دلدار که گفتا به توام دل نگران است

گو می‌رسم اینک به سلامت نگران‌باش

خون شد دلم از حسرت آن لعل روان بخش