PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دانش طلبان ( شاگردان )

بهمن پور
2013-04-07, 00:07
دفضیلت دانش طلبان
رسول خدا (ص) فرمود: طالب علم نزد خدا از جهادگران ، مرزداران، حج گزاران ، عمره گزاران، معتکفان ، و مجاوران خانه خدا برتر است و درختان و بادها و ابرها و دریاها و ستارگان و گیاهان و هر چیزی که آفتاب بر آن می تابد ، برای جویندۀ علم ، طلب مغرفت می کنند .(1)

محبوبیت دانش طلبان
رسول خدا (ص) فرمود: جوینده دانش ، محبوب خدا ، فرشتگان و پیامبران است و دانش را جز سعادتمند دوست نمی دارد ، پس خوشا به حال جویندگان علم در روز قیامت .(2)
نیز در حدیثی دیگر فرمود: هر کسی که در پی رضایت من است دوستم را گرامی بدارد .پرسیدند : ای رسول خدا (ص) دوستت کیست؟ فرمود: دوست من جویندۀ علم است و او نزد من از فرشتگان محبوب تر است .(3)

شفاعت جویندگان علم
رسول خدا (ص) فرمود : برای جویندگان علم شفاعتی همانند پیامبران (ص) است .

پاداش تکریم جویندگان علم
رسول خدا (ص) فرمود: هر کس طالب علم را گرامی بدارد ، مرا گرامی داشته است و هر کس مرا گرامیی بدارد خدا را گرامی داشته است و آن که خدا را گرامی بدارد پاداش او بهشت است .(4)
رسول خدا (ص) فرمود :هر کس با جوینده علم مصافحه کند ( دست دهد ) خدا بدنش را بر آتش حرام می کند .(5)

پاداش یاری رساندن به طالب علم
رسول خدا (ص) فرمود: هر کس طالب علم را یاری کند ، دوستدار پیامبران و با آنان است .... و طالب علم هرگاه بمیرد ، خدا او و همه کسانی را که در تشییع جنازه اش حاضر شوند می آمرزد .(6)

کیفر کینه و آزار به طالب علم
رسول خدا (ص) فرمود: هر کس جوینده دانش را دشمن بدارد همانا با پیامبران دشمنی ورزیده و کیفرش دوزخ است .(7)

پاورقی ها
1-ارشاد القلوب .ص 162
2-جامع الاخبار .ص 37
3-مستدرک الوسائل .ج17.ص 301
4-ارشاد القلوب .ص 164
5-مستدرک الوسائل .ج17.ص 301
6-ارشاد القلوب .ص 164
7-ارشاد القلوب . ص 164