PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاداش عیادت از بیمار

بهمن پور
2013-04-07, 21:36
محو گناهان پاداش فراوان
رسول خدا (ص) فرمود هر کس از بیماری عیادت کند برای هر قدمی که بر می دارد تا به منزل خود باز می گردد، هفتاد میلیون [ کنایه از عدد فراوان ] حسنه پاداش دارد و به همین اندازه گناه از وی برداشته می شود و درجه می یابد و به همین مقدار فرشته در قبر او می مانند و تا روز قیامت برای او مغفرت می طلبند .(1)

استغفار فرشتگان
امام باقر (ع) فرمود: هرگاه مومنی از مومنی دیگر عیادت کند در رحمت الهی غوطه ور می شود . وقتی می نشیند رحمت حق را فرا می گیرد . وقتی باز می گردد خدا هفتاد هزار فرشته را بر او می گمارد تا برایش استغفار و طلب رحمت کنند و به او می گویند تا فردا همان ساعت خوش پاکیزه بشی و بهشت گوارایت باد (2)

اجابت دعای بیمار
امام باقر (ع) فرمود: هر کس برای خدا از بیماری عیادت کند آن بیمار چیزی برای عیادت کننده نمی طلبد جز آنکه خدا برایش برآورده کند (3)

زیارت خدا در عیادت بیماران مومن
حضرت موسی بن جعفر (ع) از طریق پدرانش (ع) از پیامر (ص) چنین روایت کرده : خدا در روز قیامت بنده ای از بندگانش را بدین گونه سرزنش می کند که بندۀ من ! چرا هنگامی که من بیمار شدم و به عیادتم نیامدی ؟ آن بنده پاسخ می دهد : پروردگارا! تو منزّهی از دردمندی و بیماری ، تو پروردگار بندگان هستی و هرگز دردمند و بیمار نمی شوی! خدا می فرماید: هنگامی که برادر مومن تو بیمار شد از وی عیادت نکردی . به عزّت و جلالم سوگند اگر از وی عیادت کرده بودی مرا نزدش می یافتی . سپس من تامین نیازهای تو را بر عهده می گرفتم و آن ها را برآورده می ساختم . سپس من تامین نیازهای تو را بر عهده می گرفتم و آن ها را برآورده می ساختم و این برای کرامت بندۀ مومن من است و من رحمان و رحیم هستم . (4)

پاداش مرگ در راه عیادت
امیرمومنان (ع) فرمود: بهشت را برای شش گروه ضمانت کردم... و کسی که برای عیادت بیماری برود و آن گاه بمیرد (5)

پاداش پرستاری از بیمار
رسول خدا (ص) فرمود: هر کس یک شبانه روز از بیماری مراقبت کند خدا او را با ابراهیم خلیل ( ع) بر انگیزد ، آنگاه از صراط همچون برق جهنده تابان گردد. (6)

پاداش تامین نیاز بیمار
رسول خدا (ص) فرمود: ... هر کس برای برآوردن نیاز بیمار بکوشد و آن را برآورد ، همانند روزی که از مادرش زاده شده از گناهان خود خارج شود. مردی از انصار پرسید : ای رسول خدا ! اگر چه بیمار از خانواده اش باشد ؟ رسول خدا (ص) فرمود: از دارندگان بزرگترین پاداش کسی است که در برآوردن نیاز [ بیمار ] خانواده خود بکوشد و کسی که خانواده خویش را ضایع کند و پیوند خیشی را با وی بگسلدخدا وی را از جزای نیک در روزی که نیکوکاران را پاداش می دهد محروم می سازد و وی را تباه می کند .(7)
رسول خدا می فرماید : کسی که در جهت تامین نیاز بیماری بکوشد ، بر آورده شود یا نشو د، از گنانهانش ، به شان روزی که از مادر متولد شده بیرون آید . (8)

پاداش اطعام بیمار
رسول خدا (ص)فرمود : هر کس به بیماری غذایی دهد که بدان رغبت دارد ، خدا به او از میوه های بهشتی می خوراند . (9)
رسول خدا (ص) فرمود : بیمارانتان را با بی میلی و اکراه ، به غذا وادار نکنید چرا که خدا به آنان خوردنی و نوشیدنی می دهد .(10)

نهی از آزار بیمار
امام صادق(ع) فرمود: به مبتلایان [ به بیماری و گرفتاری ] خیره نشوید ، چون موجب اندوهشان می شود . (11)

پاورقی ها
1-روضة الواعظین .ص 372
2-الکافی .ج3.ص 120
3-ثواب الاعمال . ص 149
4-وسائل الشیعة . ج.ص 417
5-الفقیه .ج1.ص 140
6-ثواب الاعمال .ص 289
7-ثواب الاعمال . ص 289
8-الفقیه .ج4.ص 16
9-الدعوات . ص 230
10-دعائم الاسلام .ج.ص 124
11-مشکاة الانوار . ص 28