PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : غلط نویسی در نشریات

ن کیوانپور
2015-05-01, 19:59
در یکی از شبکه‌های اجتماعی مطلبی از یکی از دوستان با موضوع قلمبه‌نویسی در نشریات امروز خواندم؛ روندی که مدتی است میان نویسندگان شایع شده و گمان می‌برند هر چه لغات عجیب و غریب‌تر و کلمات ثقیل‌تر در متن خود به کار ببرند، خواننده آن‌ها را علامه‌ی دهر می‌داند. غافل از این که برای همه، چنین نیست و آن فرد از دید مخاطبان تیزبین، مانند طبلی تو خالی به نظر می‌رسد. برخی از اشتباه‌های رایج نشریات و اشتباه‌هایی را که خودمان گاه در نوشتار به کار می‌بریم، به مرور بررسی خواهیم کرد.

با ما همراه باشید و اگر نظری در این مورد دارید، بفرمایید، شاید این موضوع بهانه‌ای باشد برای صحیح نوشتن و مواردی را گوش‌زد کند که در نگارش به آن‌ها، بی‌اعتنا هستیم.

اسلامی
2015-05-01, 20:03
خوب شما فکر می کنید می شود در شبکه اجتماعی که هرزه نویسی بیشتر غالب هست کاری کرد تا ادبیات درست بشه . نظر خود شما چیه ؟

ن کیوانپور
2015-05-01, 20:19
من با لغت هرزه نویسی که شما گفتین موافق نیستم. هرچند موافق هستم خیلی نوشتار در شبکه های مجازی ناهنجار و نا به سامان شده ولی خب بهتره از جایی اصلاح رو شروع کرد. هرچند قدم بسیار کوچکی باشه.
سبک های نوشتاری پر از غلط و اشتباه هم بالاخره روزی از جایی شروع شده و کم کم رایج شده بین همه. شاید بشه با اقدامات کوچک و آغاز اصلاح یک چنین جریانی رو ایجاد کرد که درست نویسی جا بیافته.

البته لازم به ذکره بعضی اشتباهات مد نظر من هم در زمره ی اشتباهاتی قرار می گیرن که از قبل رایج بوده. مثل استفاده از درب به جای در که حتی در ادارات و غیره هم دیده می شه. دیگه به گمانم وقتشه که اشتباه ننویسیم.

بهمن پور
2015-05-01, 21:42
سلام شب خوش
درباره ادبیات فارسی و ادبیات محاوره ای و هینطور گویش های مختلف ایران زمین می توان گفت : ابتدا باید هویت سازی صورت بگیرد . اگر زبان را هم جزئی از این هویت بپنداریم حتما جایگاه ان سبب خواهد شد
تا ادبیات فارسی را پاس بداریم و از ان مراقبت کنیم

صدای رسا
2015-05-01, 23:50
جمله معروفي از پوپر است كه مي گويد «هيچ چيز در دنيا ساده تر از ثقيل نويسي نيست»