به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: زمین کربلا

هم دل کاربر ویژه
    صلوات : 16690 دلنوشته : 133
    الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد :ایام شهادت امام زین العابدین تسلیت
    مورد تشکر: 409 مرتبه تشکر شده در 304 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    حسنعلی ابراهیمی سعید آنلاین نیست.

توجه زمین کربلا

امام صادق علیه السلام فرمودند : زمین کعبه به خود افتخار کرد و گفت : کیست مانند من! در حالی که خداوند خانه خویش را بر روی من بنا نمود و مردم از راههای دور به جانب من می آیند و من حرم خدا و محل امن او شده ام .
    پس خداوند به او وحی نمود که ساکت باش سوگند به عزت و جلالم که فضیلت تو در مقایسه با آنچه به زمین کربلا عطا نموده ام نیست مگر به مقدار رطوبتی که یک سوزن به هنگام فرو رفتن در دریا به خود می گیرد و اگر خاک کربلا نبود تو را فضیلت نمی دادم و اگر نبود آن کسی که سرزمین کربلا او را در بر گرفته ترا نمی آفریدم و آن «خانه» را که به آن می بالی نمی آفریدم .
    پس آرام، خاموش، سر بزیر، متواضع، خاضع و خاشع باش . هرگز به زمین کربلا فخر فروشی مکن و گر نه تو را در زمین فرو می برم و در آتش جهنم سرنگونت می نمایم
    علامه بحر العلوم در قصیده معروف خود به این حدیث اشاره کرده می فرماید :
    از حدیث (مفاخره) کعبه و کربلا برتری رتبه و شان کربلا ظاهر شد.
    امام محمد باقر علیه السلام فرمودند : خداوند متعال بیست و چهار هزار سال پیش از خلقت کعبه زمین کربلا را آفرید و آن را مقدس و مبارک قرار داد.
    پیش از آنکه خداوند موجودات را خلق نماید این زمین، پاک و پاکیزه و مبارک بود و همیشه اینطور خواهد ماند تا اینکه خداوند آن را بهترين زمين در بهشت و بهترين منزل و مسکنی که اوليايش را در بهشت در آن ساکن می گرداند قرار دهد.
    غیر از آنچه گذشت، احادیث بسیاری در فضیلت زمین کربلا و تربت حسینی و استشفا از آن و کیفیت اخذ و نگهداری تربت و ادعیه مربوط وارد شده است که جمع آنها کتابی مستقل می شود و ما نمونه ای از آنها را بطور خلاصه یادآور می شویم.
    1- زمین کربلا اشرف از کعبه است .
    2- این زمین را خداوند 24 هزار سال پیش از کعبه آفرید و آن را مبارک و پاکیزه قرار داد.
    3- پیش از شهادت آن سرور دویست نبی و دویست وصی و دویست سبط – که همگی شهید شده اند – در آن سرزمین دفن شده اند.
    4- این زمین همیشه مبارک و پاکیزه بوده و خواهد بود. بلکه پاک ترین بقعه روی زمین و حرمت آن از همه جا بیشتر است.
    5- باغی از باغهای بهشت است.
    6- بهترین زمین در بهشت و بهترین منزل و مسکنی خواهد بود که اولیاء خدا در بهشت در آن ساکن می شوند . ماخذ این موارد از احادیث گذشت.
    7- همانطور که ستاره درخشان [ زهره ] در بین ستارگان برا ی اهل زمین می درخشد زمین کربلا در بین باغهای بهشت می درخشد و چشمان همه اهل بهشت را خیره می کند و آن زمین ندا می کند: (منم آن زمین مقدس پاک و مبارکی که جسد حضرت سید الشهدا و سید جوانان اهل بهشت را در بر دارم)‌
    8- دفن کردن میت در آن سرزمین سبب می شود بدون حساب داخل بهشت گردد. مرحوم نوری در چندین خواب در فضیلت مدفون شدن در زمین کربلا و عظمت تربت سید الشهدا علیه السلام نقل کرده است از آن جمله : از استاد کل علامه بهبهانی نقل می کند که گفت : حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را در خواب دیدم عرض کردم :‌ای سید و مولای من آیا از کسی که در جوار شما دفن شده سؤال می کنند؟ فرمودند : کدام ملک جرأت دارد که از او سؤال کند ؟!
    9- هرگاه ملائکه بهشت به زمین نازل شوند حور العین از آنها خواهش می کنند تا تسبیح و تربت قبر حسین علیه السلام را برای آنها هدیه ببرند.
    10- مستحب است حنوط میت را با تربت آن سرور مخلوط کنند و چون او را در قبر می گذارند همراه او تربت دفن نمایند و در مقابل صورتش بگذارند.
    11- مستحب است سجده کردن بر آن تربت مقدس که در احادیث وارد شده حجابهای هفتگانه را پاره می کند .
    12- سجده ای که بر تربت قبر حسین علیه السلام انجام پذیرد تا زمین هفتم نورافشانی می کند .
    13- به کسی که تسبیح تربت با او باشد ولو تسبیح نمی گوید به او ثوابش داده می شود و جزء‌ تسبیح گویان نوشته می شود.
    14- خوردن خاک و گل حرام و مانند خوردن مردار و خون و گوشت خوک است مگر تربت آن حضرت به قصد استشفاء که خداوند شفای هر دردی را در آن قرار داده با شرایطی که در جای خود ذکر شده است .
    15- اگر کسی که با تسبیح تربت استغفار کند هفتاد برابر به او پاداش داده می شود .
    16- همراه داشتن آن خاک مطهر سبب امن از ترس است اگر به این نیت برداند .
    17- مستحب است کام طفل را با آن خاک بردارند تا در امان باشد.
    18- گذاشتن آن خاک در کالای تجارتی سبب برکت آن می شود.
    19- کربلا بقعه مبارکی است که در آن قرآن یاد شده چنانکه امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه 30 از سوره قصص فرمودند: منظور از [ شاطیء الواد الایمن ]‌ که خداوند در قرآن فرموده «‌فرات» و منظور از [البقعه المبارکه ] همان « کربلا » می باشد.
    20- جمیع ملائکه این خاک مقدس را در آسمان بو کرده از آن تبرک جسته و بر قاتلان حضرت و پیروانشان لعنت فرستاده اند.

http://www.uplooder.net/img/image/15/fb5fff9b122b2122ab42e3d98d69597f/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930509_(5).jpg

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)