به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 20
    هم دل کاربر ویژه
    صلوات : 16690 دلنوشته : 133
    الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد :ایام شهادت امام زین العابدین تسلیت
    مورد تشکر: 409 مرتبه تشکر شده در 304 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    حسنعلی ابراهیمی سعید آنلاین نیست.
    الهی ...
    با خاطری خسته ...
    دلی به تو بسته ...
    دست از غیر تو شسته ...
    در انتظار رحمتت نشسته ام ...
    می دهی ... کریمی ...
    نمی دهی ... حکیمی ...
    می خوانی ... شاکرم ...
    میرانی ... صابرم ...
    الهی ...
    احوالم چنانست که می دانی ...
    و اعمالم چنین است که می بینی ...
    نه پای گریز دارم ... و نه زبان ستیز ...
    الهی ...
    مشتی خاک را چه شاید ...
    و از او چه برآید ...
    و با او چه باید ...
    دستم را بگیر ... یا ارحم الراحمین ...

هم دل کاربر ویژه
    الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد :ایام شهادت امام زین العابدین تسلیت
    اولین شب جمعه ماه رجب، لیله الرغایب (شب آرزوها) است. با این حساب شب جمعه پیش رو مون میشه شب آرزوها.میگن آدم هر چی تو این شب آرزو بکنه از خدا بخواد میگیره.خوب هر کدوم از ما آروزهایی داریم.نمیدونم فلسفه دینی و تاریخچه شب آرزوها چیه اما به نظرم میاد که از نظر علمی هم بشه توجیهش کرد.امروزه روانشناسان موفقیت توصیه میکنند که آرزوها تون را از کائنات بخواهید و کائنات خود به خود شما را در مسیر آن قرار میدهد(رجوع کنید به فیلم راز).از نظر عقلی هم به نظر جور در میاد چون آدم بخشی از وقت خودش رو اختصاص میده به آرزوهاش و روی آنها تمرکز میکنه.این کمک میکنه که ذهن آدمی برنامه ریزی خود را در جهت رسیدن به اون آروزها برنامه ریزی کنه. در کتابهای موفقیتی که می خوندم هی به این نکته اشاره شده که اگر می خواهید به خواسته ای برسید حتما اونها رو جایی بنویسید.این نکته خیلی مهم هست خیلی ها میگویند که من خودم میدونم چی میخوام و لازم نیست بنویسم اما در واقع اینطور نیست(حداقل تجربه شخصی من اینو به من ثابت کرده).حضرت علی هم میگه که علم رو با نوشتن به بند بکشید!
    پس قدم اول اینه که آرزوها و خواسته هاتون رو به صورت کاملا ریز بنویسید. شب آرزوها هم بهانه ایست تا بتوانیم روی آرزوهایمان تاکید و تمرکز کنیم.تو شب آرزوها برای ماهم دعا کنید.

بیاید در این شب عزیز برای همۀ کسایی که آرزوهاشون رو درخت زندگی، گرفتار خزان شده، دعا کنیم.
    دعا در حق دیگران مستجاب میشه..... اونم در این شب عزیز
    آرزوهاتون مستجاب!
    التماس دعا
    اللهم عجل لوليک الفرج
    یا علی مدد

هم دل کاربر ویژه
    الهی! اگر مجرمم مسلمانم؛ اگر گنه‏کارم پشیمانم؛
    اگر عقابم خواهی مطیع فرمانم؛
    و اگر رحمت فرمایی، مستحق آنم.
    الهی، اگر تو مرا به «جرم» من بگیری،
    من تو را به «کرم» تو بگیرم.
    کرم تو، از جرم من بیشتر است
    استوار ماندن و به هر بادی نرفتن دین من است
    دینی که پیروانش بسیار کم است

هم دل کاربر ویژه
    بسم الله...
    این الرجبییون….؟؟

شماره معکوس برای لیلة الرغائب شروع شده
    شب آرزوهای بر آورده نشده.......

شب دلهایی که لحظه شماری کردند....
    برای.....
    لحظه های آسمونی........

لحظه های آسمونیتون داره شروع میشه ......

همین حالا تا آسمون هفتم رو چک کن......
    و توی این شبه که زیارت نامه عشاق امضا میشود....

پس یه کاری کنیم که جانمونیم .......
    از ضیافت عشق.........
    توی این شب باید بهش بگی..........

مهربون عاشق ! اومدم که جبران کنم....

دلم رو به احترام چشمای نگران آقام حیای حضور ببخش......

و بدونیم که بی ذوب شدن ناب شدن ممکن نیست

هم دل کاربر ویژه
    با آنکه می دانم فضیلتش را
    با آنکه می دانم پیش
    او آن را
    می خواهم
    با آنکه تنها او برایم
    باقی مانده
    آرزویی می کنم
    که بهترین آرزوی عمرم
    باشد چیزی را از او
    می خواهم که او خود قادر
    تواناست
    می دانم
    او مهربانترین
    مهربانان است
    می دانم
    زمانی کافی
    برای عمر ندارم
    پس سعی می کنم
    برای آروزیم
    وقتی بگذارم که هرگز
    پشیمان نشوم
    و حسرت گذشت این شب را
    بدون درخواست از او نکشم
    زیرا شاید آخرین بار
    برای خواستنم از او باشد...
    التماس دعا

هم دل کاربر ویژه
    امشب شب آرزوهاست
    و من در داين دل كوچك

هزاران آرزو دارم
    اجابت ميشود آيا؟

تن بيمار و تبدارم
    بسويت روزني خواهد

براي اين اجابت ها
    و مي سايم دو دستم را

به در گاهت
    دلم رو ميدهم با توست

به هر راهي كه ميخواهي
    وميداني ببر امشب

كه من چشمم پر از دود است
    و ميبينم سراسر مه گرفته راه اميدم

هم دل کاربر ویژه

تو را آرزو دارم
    پشت پلک های منتظرم
    هزار و یک شب
    خواب قصه ها دیده ام
    تا باور رویا هایم
    به تو رسیده ام
    رهاتر از خیال
    نزدیک تر از هر نفس
    در سینه ام
    تو را هر نفس یاد کرده ام

تو را هر نگاه پشت پلک هایم منتظرم................

هم دل کاربر ویژه
    ای خدا مهمان برایت آمده

مستمندی بر سرایت آمده

کن نظر امشب گدایت آمده

عبد سر تا پا خطایت آمده

تو خدای خوب و من عبد فقیر

بر من و حال بدم خورده مگیر

گشته ام در بند زشتی ها اسیر

می زنم فریاد از دل یا مجیر

ای خدا از معصیت دل مرده ام

من فریب رنگ دنیا خورده ام

با بدی ها با دل افسرده ام

مهدی ات را ای خدا آزرده ام

من حریص مال و ثروت گشته ام دور

از عشق و محبت گشته ام

أین عفوک من گنه کار تو ام

أین رحمک عبد تیمار تو ام

ای خدا من بنده ی زار تو ام

هرچه هستم من گرفتار تو ام

کاش من صوم و صلاتی داشتم

کاش خمس و هم زکاتی داشتم

همچو خوبانت صفایی داشتم

کاش من راه نجاتی داشتم

از وجودم نور ایمان رفته است

از لبم آوای قرآن رفته است

آمدم امشب مرا خوبم کنی

نایل دیدار محبوبم کنی

هم دل کاربر ویژه
    فلسفه لیله الرغائب

بنا به روایات رجب نام نهری در بهشت است که از عسل شیرین تر و از شیر سفید تر است.هر کسی که یک روز از این ماه روزه بگیرد در قیامت از آن نهرخواهد نوشید و هم چنین یکسال راه،آتش جهنم از او دور خواهد شد و هر کس ۳ روز از این ماه را روزه بگیرد آتش جهنم بر او حرام خواهد شد .
    پیامبراکرم(ص) فرمودند: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است».
    در روایات آمده است که وقتی ماه رجب وارد می شود فرشته ای خطاب به بندگان می گوید ، خوشا به حال اهل ذکر(طوبی اهل الذکر)،خوشا به حال اهل طاعت(طوبی اهل الطاعه). پس چه نیکوست که این لحظات را قدربدانیم و به ندای “این الرجبیون” لبیک گوییم،و خود را در خیل آمرزیدگان این ماه عزیز قرار دهیم.
    اما اولین شب جمعه ماه رجب را نیز«لیلة الرغائب» (شب آرزوها) می‌نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و رحمت واسعه خداوند براهل زمین و مومنان جاری می گردد.

شب آرزوها (لیله الرقایب) شبی است که درهای آسمان به روی اهل زمین گشوده شده و ملایک،همه چشم وگوش ،در پی شنیدن نجواهای اهل ایمان پا بر روی خاک بی مقدار زمین می گذارند؛تنها وتنها به حرمت اهل ایمان و از آنجایی که آرزوی هر انسان خداجویی نزول رحمت و بخشش گناهان است به فرموده پیامبر رحمت فرصتی برای استغفار است که این شب فراهم می کند.
    و چه زیبا که در کنار استغفار برای گناهان خود برای عاقبت به خیر شدنمان که بزرگترین آرزوهاست نیز دست به دعا برداریم و بهترین آرزوی عمرمان را بکنیم ،اینکه:
    ای عشق همه عشاق ما را به نوری از نور ایمان به سوی خود رهنمون باش
    ای نور همه تاریکی ها قلب های تاریک را به وجود گرم خود روشنی بخش
    ای امید همه نا امیدان امیدمان در نا امیدی ها باش
    ای دستگیر از هر که بی یار ویاور است دستگیری نما
    ای بخشنده ترین بخشنده ها ما را به خاطر آنچه تاکنون از سرنادانی کرده ایم مجازات مکن وآنچه در نظر داریم برای رضای تو باشد را اندوخته سفر آخرتمان گردان

برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

روز پنج شنبه اول آن ماه - در صورت امكان و بلا مانع بودن - روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر اكرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.
    امید آن است كه در پایان این نماز با فضیلت، محتاجان به دعا را فراموش نكنید و ما را نیز از دعای خیر خود محروم ننمایید.

ليله الرغائب اولين شب جمعه ماه رجب است كه براي آن اعمال و فضايل بسياري نقل كرده اند كه از آن جمله مي توان به روزه پنجشنبه و استغفار زياد اشاره كرد.

ریشه کلمه الرغائب رغبه هست و لیلة الرغائب شبی است که رغبت انسان به سوی پروردگار اوج می گیره و بندگان با بهره گیری از این شب خودشان رابرای ورود به فصل نیایش یعنی ماه‌های مبارک شعبان و رمضان آماده می کنند.

میل به عبادت در لیلة الرغائب در وجود انسان تثبیت می‌شه و از بهترین اعمال در این روز، روزه گرفتن و شب را به عبادت گذراندن است

هم دل کاربر ویژه
    فلسفه لیله الرغائب

بنا به روایات رجب نام نهری در بهشت است که از عسل شیرین تر و از شیر سفید تر است.هر کسی که یک روز از این ماه روزه بگیرد در قیامت از آن نهرخواهد نوشید و هم چنین یکسال راه،آتش جهنم از او دور خواهد شد و هر کس ۳ روز از این ماه را روزه بگیرد آتش جهنم بر او حرام خواهد شد .
    پیامبراکرم(ص) فرمودند: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است».
    در روایات آمده است که وقتی ماه رجب وارد می شود فرشته ای خطاب به بندگان می گوید ، خوشا به حال اهل ذکر(طوبی اهل الذکر)،خوشا به حال اهل طاعت(طوبی اهل الطاعه). پس چه نیکوست که این لحظات را قدربدانیم و به ندای “این الرجبیون” لبیک گوییم،و خود را در خیل آمرزیدگان این ماه عزیز قرار دهیم.
    اما اولین شب جمعه ماه رجب را نیز«لیلة الرغائب» (شب آرزوها) می‌نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و رحمت واسعه خداوند براهل زمین و مومنان جاری می گردد.

شب آرزوها (لیله الرقایب) شبی است که درهای آسمان به روی اهل زمین گشوده شده و ملایک،همه چشم وگوش ،در پی شنیدن نجواهای اهل ایمان پا بر روی خاک بی مقدار زمین می گذارند؛تنها وتنها به حرمت اهل ایمان و از آنجایی که آرزوی هر انسان خداجویی نزول رحمت و بخشش گناهان است به فرموده پیامبر رحمت فرصتی برای استغفار است که این شب فراهم می کند.
    و چه زیبا که در کنار استغفار برای گناهان خود برای عاقبت به خیر شدنمان که بزرگترین آرزوهاست نیز دست به دعا برداریم و بهترین آرزوی عمرمان را بکنیم ،اینکه:
    ای عشق همه عشاق ما را به نوری از نور ایمان به سوی خود رهنمون باش
    ای نور همه تاریکی ها قلب های تاریک را به وجود گرم خود روشنی بخش
    ای امید همه نا امیدان امیدمان در نا امیدی ها باش
    ای دستگیر از هر که بی یار ویاور است دستگیری نما
    ای بخشنده ترین بخشنده ها ما را به خاطر آنچه تاکنون از سرنادانی کرده ایم مجازات مکن وآنچه در نظر داریم برای رضای تو باشد را اندوخته سفر آخرتمان گردان

برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

روز پنج شنبه اول آن ماه - در صورت امكان و بلا مانع بودن - روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر اكرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.
    امید آن است كه در پایان این نماز با فضیلت، محتاجان به دعا را فراموش نكنید و ما را نیز از دعای خیر خود محروم ننمایید.

ليله الرغائب اولين شب جمعه ماه رجب است كه براي آن اعمال و فضايل بسياري نقل كرده اند كه از آن جمله مي توان به روزه پنجشنبه و استغفار زياد اشاره كرد.

ریشه کلمه الرغائب رغبه هست و لیلة الرغائب شبی است که رغبت انسان به سوی پروردگار اوج می گیره و بندگان با بهره گیری از این شب خودشان رابرای ورود به فصل نیایش یعنی ماه‌های مبارک شعبان و رمضان آماده می کنند.

میل به عبادت در لیلة الرغائب در وجود انسان تثبیت می‌شه و از بهترین اعمال در این روز، روزه گرفتن و شب را به عبادت گذراندن است

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع