به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
  1. #1
    هم آغاز
    تاریخ عضویت : جنسیت Jul 2013
    نوشته ها : 30 تشکر : 0
    مورد تشکر: 9 مرتبه تشکر شده در 6 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    امتیاز : 0 وبلاگ :
    ستاره تنهاي آنلاین نیست.

    آیا شوهر می­تواند«اجازه کار»به همسرش ندهد؟

    آیا شوهر می­تواند«اجازه کار»به همسرش ندهد؟

    اینکه شوهر«اجازه کار»به همسرش می­دهد یا نه و اساساً اینکه شوهر چنین اختیاری دارد یا خیر،بحثی است که الزاماً می­بایست «به روز»مطرح شود.در حال حاضر،مطابق ماده 1117 قانون مدنی شوهر می­تواند مانع کاری از سوی همسرش باشد که خلاف شئون و مسائل خانوادگی است.

    اما در مورد توافق قبل از ازدواج در مورد«کار»می­توان این گونه تعریف کرد که طرفین می توانند بر سر کار به صورت عام،اشتغال به شغل خاص توافق کنند و این توافق به استناد ماده دهم قانون مدنی و بر اساس احترام به اصل حاکمیت اراده طرفین،قانونی و لازم الاجراست.

    منبع:مجموعه پرسش و پاسخهای حقوقی

    گردآوری و تدوین:معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه

  2. کاربران زیر به خاطر این پست از شما تشکر کرده اند : : بهمن پور (2014-10-17)
  3.  

  4. #2
    هم کار کاربر طلایی
    تاریخ عضویت : جنسیت Jan 2013
    صلوات : 6592 دلنوشته : 9
    سلامتی امام زمان
    نوشته ها : 7,832 تشکر : 423
    مورد تشکر: 2,299 مرتبه تشکر شده در 1,633 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    امتیاز : 100 وبلاگ : 14
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    مطلب خوبی بود سپاس دوست عزیز

  5. #3
    هم آغاز
    تاریخ عضویت : جنسیت Jul 2013
    نوشته ها : 13 تشکر : 0
    مورد تشکر: 3 مرتبه تشکر شده در 3 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    امتیاز : 0 وبلاگ :
    tadayon01 آنلاین نیست.
    دوست عزیز سوال بنده اینجاست که

    مگر جامعه ی ما به دنبال کسب وکار مشروع وحلال نیست واین گفته باب نیست که«کار،عار نیست» پس چرا قانون گذار مسئله ی شان خانوادگی را به میان می کشد وشرایط را برای کارهای کاذب فراهم می آورد بی کار حتی برای زن هم می تواند فساد یباورد !!!!!!!!!!!!!!

  6. #4
    هم نشین
    تاریخ عضویت : جنسیت Jul 2013
    نوشته ها : 245 تشکر : 0
    مورد تشکر: 21 مرتبه تشکر شده در 15 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    امتیاز : 0 وبلاگ :
    فرهاد آنلاین نیست.
    با سلام و درود بر شما دوست گرامی از نظر اسلام
    اصل و قاعده در شریعت اسلام این است که زنان در مقابل هزینه و مخارج زندگی خود و خانواده (در مقام مادر، همسر، دختر یا خواهر بودن) مسئولیتی بر دوش ندارند، بلکه ولی یا شوهر آنها مسئول تأمین نیازهای زندگیشان می‌باشند، اما هرگاه به خاطر فوت پدر یا شوهر یا ناکافی بودن نفقه‌ای که به او می‌دهند، یا به خاطر نداشتن شوهر، فرزند و ...، به کسب و درآمدی نیازمند بود، می‌تواند در خارج از منزل به کاری مشروع و مباح با حفظ موازین اخلاقی و ایمانی بپردازد؛ زیرا «ضرورت‌ها ناپذیرفتنی‌ها را پذیرفتنی می‌نمایند». و «نیازمندی عمومی یا فردی به منزله ضرورت است» و «هر ضرورتی در حد خود مورد سنجش قرار می‌گیرد». و همین ضرورت است که سبب عدول از اصل بودن زنان از کانون خانواده و منزل می‌شود؛ زیرا خداوند متعال می‌فرماید:

    « وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ » (الاحزاب / 33)

    «در خانه‌هایتان مستقر شوید».

    مواردی مانند رفتن به دنبال تحصیل علوم شرعی (البته در مکانی کاملا زنانه و بدور از اختلاط با مردان)، تجارت، شهادت در دادگاه، مراجعه به پزشک و امثال آن را می‌توان جزو ضرورت‌های خارج شدن زنان از منزل برشمرد، اما لازمه دین بودن و کار کردن در خارج از منزل این است که نباید مرد و زن بیگانه و نامحرم در یک اتاق به کار اداری مشغول باشند؛ زیرا رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرموده‌‌اند:

    «هیچ‌گاه مردی با زنی که با او نامحرم است خلوت ننماید؛ زیرا نفر سوم آنها شیطان است (و برای ایجاد فساد و تباهی تلاش می‌کند)». (مسند امام احمد)

  7. کاربران زیر به خاطر این پست از شما تشکر کرده اند : : بهمن پور (2014-10-17)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •