به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: هنر خطنگاره

هم کار کاربر طلایی
    صلوات : 6592 دلنوشته : 9
    سلامتی امام زمان
    مورد تشکر: 2,299 مرتبه تشکر شده در 1,632 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.

هنر خطنگاره

ابراهیم حقیقی معتقد است هنر خط‌نگاره بخشی از هنر خط نقاشی است که توجه بیشتری به خوانده شدن متن و شعر در کار اجرا شده دارد.

این هنرمند گرافیست در گفت‌وگو با خبرنگار بخش تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی این هنر اظهار کرد: سابقه‌ی خط نقاشی به همان زمان رایج شدن مکتب سقاخانه در ایران بازمی‌گردد و هنرمندان، آثاری ترکیبی با تلفیق خط و نقاشی خلق می‌کردند. من از سال 72 تصمیم گرفتم این شیوه را با نزدیک کردن آن به هنر گرافیک کار کنم و خودم اسم «خط نگاره» را برای آن انتخاب کردم. اولین نمایشگاه‌هایم را در این زمینه در سال‌های 72 و 74 برگزار کردم.

او افزود: در نمایشگاه سوم که بیشتر با تمرکز روی شعرهای مولانا بود به جای چاپ با تکنیک اکریلیک روی بوم کار کردم. یکی از معیارهای کار در خط نگاره توجه به فرم است. بعضی از حروف خط فارسی شکل‌هایی دارند که با توجه به آن‌ها می‌توان خط نگاره را به زیبایی کار کرد.

حقیقی درباره‌ی دلیل خود برای کار در این زمینه گفت: دلیل رو آوردن به این فرم از خط نقاشی توجه بیشتر به خوانش متن و شعر بود. در طی نقاشی هنرمند کاری به خوانده شدن متن ندارد و بیشتر به فرم توجه می‌کند. در نگارگری‌هایی که با خوشنویسی همراه هستند و از گذشته به جا مانده‌اند این موضوع کاملا مشخص است. من می‌خواستم در این تجربه مخاطب بتواند متن و شعر را نیز بخواند و با آن ارتباط برقرار کند.

او در پایان خطرنشان کرد: ظرفیت بالایی که هنرهای ایرانی از جمله گرافیک، نقاشی و خوشنویسی دارند باعث می‌شود شاهد کارهای ترکیبی زیادی باشیم که هنرمندان با هنر خود به وجود می‌آورند. این زیبایی‌ها در هنرهای قدیمی، خوشنویسی‌ها، کاشی‌کاری‌ها و کتیبه‌هایی که به جا مانده کاملا مشهود است و هنرمندان ما همواره به دنبال شکل‌ها و فرم‌های زیبا بوده‌اند.
    نمایشگاه «من و ماتیس و خیام» که شامل خط نگاره‌های ابراهیم حقیقی در دو سال گذشته است، 26 مهر ماه در گالری گلستان افتتاح می‌شود.

منبع: ایسنا

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع