به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: پدر

ادمین سایت کاربر طلایی
    صلوات : 4515 دلنوشته : 3
    یا مهدی عجل علی ظهورک
    مورد تشکر: 1,230 مرتبه تشکر شده در 627 پست
    دریافت : 2 آپلود : 1
    وبلاگ
    3
    بهمن پور آنلاین نیست.

پدر

آگاهی از حق پدرو ارزش و منزلت وی گام نخست در احسان اوست. رسول خدا (ص) فرمود : رضایت پروردگار در رضایت پدر و خشم پروردگار نیز در خشم پدر است .(1)

پدر ، ریشۀ نعمت ها

امام سجاد (ع) می فرماید: حق پدرت این است که بدانی او ریشۀ تو و تو شاخه او هستی و بدان که اگر نبود تو نبودی ، پس هرگاه در خودت نعمتی یافتی که شادمانت می کند بدان که پدرت برای تو ریشه آن نعمت است و حمد خدا به جای آور و به اندازۀ آن نعمت از او شکر گزار باش.(2)
    امام رضا(ع) هم در این باره فرمود: بر تو باد به فرمانبرداری از پدر و نیکی به وی و فروتنی و خاکساری در برابر او و بزرگ داشتن و گرامی داشتن او و نیز آرام سخن گفتن در حضورش، زیرا پدر ریشه و پسر شاخۀ اوست. اگر پدر نبود خدا پسر را هم تقدیر نمی کرد . اموال و آبرو و جانتان را برایشان بذل کنید . که جان و مال تو برای پدر است ، پس در دنیا از پدران به نیکی پیروی کنید وپس از مرگشان برای آنان دعا و طلب رحمت کنید . (3)
    البته این ، بدان معنا نیست که پدر حق جفا بر فرزند داشته باشد ، بلکه اگر جفا کند گرفتار عاقّ فرزند شدن می شوند.
    راوی از امام صادق(ع) پرسید: مرد از مال فرزندانش چه مقدار حق دارد ؟ فرمود: به اندازه غذا روزانه و بدون اسراف ، آن هم هنگام احتیاج و ناچاری . راوی پرسید : پس درباره این سخن پیامبر (ص) چه می گویید که به مردی فرمود: « تو و مالت از آن پدرت هستید؟» امام فرمود: آن مرد پدرش را نزد پیامبر (ص) آورد و گفت : ای رسول خدا ! پدرم دربارۀ میراث مادری ام به من ستم کرده است . پدرش گفت : من آن را برای همین فرزند و خودم هزینه کردم.پیامبر به فرزند فرمود: خودت و مالت از آن پدرت هستید و این در حالی بود که نزد آن پدر مالی نبود . آیا [ به گمان شما] رسول خدا [باید آن ] پدر را به سود فرزند زندانی می کرد ؟ (4)

استمرار نیکی به پدر

امام رضا (ع) ضمن توصیه به دعا برای پدر پس از مرگ وی می فرماید: روایت شده که هر در حیات پدرش با او نیکی کند ولی پس از وفاتش برای او دعا نکند او را « قاطع رحم» نام می نهد.(5)
    امام باقر (ع) اگر کسی به والدین خود در زمان حیات آن دو نیکوگار بود ولی پس از مرگ آنان بدهکاریشان را نمی پردازد و برای آنان استغفار نمی کند خدا وی را عاقّ والدین به شمار می آورد .(6)

پاورقی ها
    1-تحف العقول . ص 263
    2-فقه الرضا (ع) . ص 334 ؛ بحار الانوار . ج71.ص 76-77
    3-الکافی . ج5.ص 136
    4-فقه الرضا (ع) ص.334؛ بحارالانوار .ج71ص76 -77
    5-الکافی .ج5.ص 136
    6-فقه الرضا (ع) ص.334؛ بحارالانوارج71. ص77
    7-الزهد .ص 33
    ویرایش توسط بهمن پور : 2016-02-11 در ساعت 19:44
    مشاوره و کارشناسی بیمه عمر و آتیه پاسارگاد - بهمن پور 09306610039 در واتساپ
    بیمه عمر و آتیه پاسارگاد آرامش در زندگی :::... @pasargadbahmanpoor. همین الان..

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)