به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
    هم سایه
    صلوات : 10 دلنوشته : 1
    مورد تشکر: 99 مرتبه تشکر شده در 79 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    فلاحتداری آنلاین نیست.

الگو و سیره امام حسین(علیه السلام)

57ad38cf245eb0042d7e307c124507ce.jpg
    اسوه برتر اخلاقی

پیامبر اکرم (ص) درباره هدف بعثت و رسالت خویش می فرماید: انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق؛ به درستی که من برای تکمیل و اتمام بزرگواری های اخلاقی برانگیخته شده ام. این بدان معناست که هدف اصلی از رسالت پیامبران فراهم آوری بستر علمی و عینی برای تحقق اصول اخلاقی بود وهمه آموزه های وحیانی بر این محوریت فرو فرستاده شده است تا آدمی را به گونه ای تربیت کند تا بتواند با بروز و ظهور و فعلیت بخشی به اسمای حسنای ودیعت نهاده در ذات خویش، به خدا تقرب یابد که این تعبیر دیگری از همان اخلاق نیکو یافتن بشر است.

بر این اساس می توان گفت که قرآن کامل ترین کتاب اخلاق، و پیامبر، اخلاقی ترین بشر بوده است؛ زیرا پیامبر (ص) با آموزه های وحیانی قرآن و رفتار و سیره عملی خویش توانسته است امت اسلام را به چنان جایگاهی برساند که هیچ کسی پیش از آن بدان مقام انسانی دست نیافته است.

امام حسین(ع) همانند دیگر اعضای خاندان عصمت و طهارت(ع) چنان که قرآن د ر گزارش ها و تحلیل های چندی بیان کرده، اسوه های کامل عینی و تجسم خارجی و بیرونی همان مفاهیم اخلاقی قرآن هستند. بر این اساس خداوند از مردم می خواهد که برای دست یابی به کمال اخلاقی از سیره و روش عینی و عملی آنان بهره گرفته، خود را به کمال لایق و شایسته برسانند.

سیره جامع

همان گونه که در میان سخنان مختلف و متنوع هر کسی، کلمات و سخنان برجسته و شاخصی است که از آن به جوامع الکلم یاد می شود برای سیره و رفتارهای اشخاص نیز چنین چیزی را می توان شناسایی و ردگیری کرد

در سیره و زندگی اشخاص نیز برخی از سیره ها و روش ها بازگوکننده همه مقاصد و مطالب زندگی آن شخص است. این ها همان اموری است که در زندگی نامه مورد تاکید قرار می گیرد و در منابر و مجالس بارها تکرار و بیان می شود و به عنوان شاخص زندگی فرد مطرح و تبیین و تحلیل می شود.

هریک از امامان معصوم(ع) شاخص و یا شاخص هایی را در زندگی خویش نشان می دهند که براساس آن حتی القاب امامان(ع) انتخاب و معرفی شده است. باقرالعلوم و یا صادق و رضا و کاظم از جمله این شاخص هاست که محوریت زندگی هریک از امامان(ع) را بیان می کند. البته این بدان معنا نیست که امور دیگری در زندگی آنان اهمیت نداشت بلکه در زندگی ایشان نقش محوری کم تری داشته است؛ زیرا هرچیزی باتوجه به مقتضیات و شرایط چندی محوریت می یابد که از آن جمله مقتضیات زمان ومکان و شرایط اجتماعی و فرهنگی و نظامی و حتی شخصی می باشد.

گذشت در مسائل شخصی

از آیات و روایاتی که درباره ظلم و ستم و جلوگیری از فساد و مقابله با آن و نهی از منکر و مانند آن وارد شده می توان دریافت که مراد از عفو و گذشت در آیه، عفو و گذشت در حقوق شخصی است نه امور و مسایل اجتماعی که موجبات افزایش فساد و ظلم و ستم را فراهم می آورد.

در حقیقت امام حسین(ع) با خواندن آیه می فرماید که انسان می بایست نسبت به بدی های دیگری در حوزه مسایل شخصی و خصوصی، اغماض و گذشت داشته باشد. از این رو آن حضرت(ع) همانند جد بزرگوارش در طول زندگی خویش در پی انتقام از کسانی که در حق شخص وی ظلم و ستم روا داشته بودند نبود و تنها برای دفاع از حقوق اجتماعی و عمومی دست به سلاح برده و قیام کربلایی را راه انداخت.

آن حضرت در ادامه می فرماید که معروف باید ملاک رفتار و عمل و دعوت مردم باشد.

عرف چنان که گفته شد همه روش ها و سیره های نیک و زیبا و پسندیده عقلی و اخلاقی است که در جامعه به عنوان هنجار شناخته و عمل می شود و نظم اجتماعی براساس آن سامان می یابد.

این که آن حضرت دیگری را به معروف می خواند لازمه این معناست که خود امرکننده می بایست عامل به آن باشد.

یکی از مواردی که امرکننده می بایست در عمل معروف خود داشته باشد دعوت نیک و پسندیده دیگری به رفتارهای نیک است. نمی توان دیگری را با منکری به معروفی دعوت کرد که در حال حاضر در جامعه از سوی برخی از افراد و نهادها صورت می گیرد. از این رو آن حضرت برای دعوت عصام، خود مرتکب منکر نمی شود تا وی را به معروفی بخواند.

پس مقتضای دعوت دیگری به معروف و پسندیده های هنجاری آن است که شخص به تمامی معروف ها و نیکی ها امر بکند و دیگر آن که خود امرکننده عامل باشد و سوم آن که در هنگام دعوت به معروف منکری را مرتکب نشود.

در ادامه آن حضرت بر جمله «اعرض عن الجاهلین» تأکید می کند که بیانگر مراعات مدارا و نرمی با مردم است و این دستور بهترین و نزدیک ترین راه است برای خنثی کردن نتایج جهل و نادانی مردم نسبت به چیزی و کاهش دادن فساد اعمال و رفتارهای ناپسند ایشان، زیرا هرگونه رفتار تند و مقابله به مثل موجب می شود تا جهل مردم تداوم یافته و مردم به ادامه کجروی و گمراهی خویش وادار شوند.

هرگاه شخص بتواند با رفتار درست و پسندیده، دشمن جاهل را نسبت به نادرستی رفتار و اعمال و اطلاعاتش آگاه کند زمینه جهل علمی و عملی از میان می رود.

آن حضرت(ع) با بیان روش شیطان در ایجاد کینه و غضب و خشم و وسوسه کردن می کوشد بیان کند که ریشه رفتار جاهلیت آمیز عصام، چیزی جز وسوسه شیطانی نیست که با ایجاد عصبانیت و انداختن آتش غضب می کوشد تا شخص را در جاهلیت نگه داشته و اجازه بازسازی اطلاعاتی و نگرشی به وی ندهد.

بنابراین از آن جایی که جهل و وسوسه شیطانی عامل مهمی برای هرگونه رفتار ضدهنجاری و اخلاقی است شخص می بایست به خدا پناه برد تا از آسیب توطئه های شیطان در امان ماند. با پناه جویی به خداست که شخص می تواند امید داشته باشد پرده های غفلت و جاهلیت از چشم وی برداشته شود و به بصیرت و آگاهی خاص دست یابد.

آن گاه حضرت تبیین می کند که شخص تنها در پناه خداوند است که می تواند امید داشته باشد که به بصیرت و تذکار دست یافته و از جهل برهد و تنها مشرکان هستند که به سبب همراهی برادران جنی خویش هم چنان در کژی و همراهی می مانند.

سپس آن حضرت فرمود: اگر تو از ما طلب یاری و کمکی بکنی تو را یاری کنیم و اگر از ما چیزی طلب کنی و عطایی بخواهی به تو می بخشیم و اگر طلب ارشاد و راهنمایی از ما داری آن را از تو دریغ نداریم و تو را راهنمایی و ارشاد می کنیم.

عصام گفت: من از گفته خود و تقصیری که در حق ایشان روا داشته بودم پشیمان شدم و چون آن حضرت به فراست و زیرکی، پشیمانی مرا دریافت فرمود: لا تثریب علیکم الیوم یغفرالله لکم و هو ارحم الراحمین.

این همان آیه ای بود که حضرت یوسف(ع) به برادران خود در مقام عفو و گذشت به آنان فرمود که امروز برای شما ملامت و عتابی نیست و خداوند از شما درگذرد و شما را بیامرزد که خداوند ارحم الراحمین است.

عصام گوید: آن حضرت(ع) در ادامه از من پرسید: آیا تو از اهالی شام هستی؟ گفتم: آری. آن حضرت(ع) فرمود: شنشنه اعرفها من احزم؛ این ضرب المثلی است که آن حضرت بدان توسل جسته و معنای آن این بود که دشنام و ناسزاگفتن شما به ما از عادات اهل شام و خوی و خلق ایشان است که معاویه در میان اهل شام سنت کرده است.

آن گاه آن حضرت(ع) فرمود: حیانا الله و ایاک؛ خداوند به ما و شما زندگی بخشد. هر حاجت و نیازی داری با خاطر آسوده بخواه که ان شاءالله مرا در بهترین حالت و گمان خود می یابی و من بدان ها پاسخ مثبت می دهم و آن ها را روا می دارم.

عصام می گوید: این اخلاق شریفه و سیره عملی ایشان در مقابل جسارت ها و دشنام ها که من به او داده بودم چنان زمین را بر من تنگ کرد که دوست می داشتم زمین مرا می بلعید. از روی ناچاری سرافکنده و آهسته از محضر آن حضرت بیرون شدم و در پناه مردم به گونه ای از آن جا دور شدم تا آن حضرت ملتفت من نشود.

وی می افزاید: پس از آن مجلس، هیچ شخصی در نزد من محبوب تر و دوست داشتنی تر از او و پدرش نبود.

این نمونه عینی و سیره عملی آن حضرت در برخوردها حتی با دشمنان ناسزا گو بوده است. از آن جایی که در آخر حدیث، عصام می گوید که من آهسته در میان مردم خود را نهان کرده و آهسته از مجلس دور شدم، نشان می دهد که ناسزاگویی و دشنام در جمع و یا در میانه بازار بوده است که مردم با سروصدای عصام گرد آمده و دور وی و حضرت (ع) حلقه زده و به گفت و گوهای آن دو گوش می دادند. این خود بیانگر آن است که با آن همه اهانت و دشنام و ناسزا به آن حضرت(ع) و پدرش در منطقه تحت نفوذ اهل بیت(ع) چون مکه و مدینه، آن حضرت چگونه همانند اخلاق قرآنی و خوی نبوی عمل کرده است و نسبت به دشمن ناسزاگو از روی مهر و عطوفت عمل کرده و به روشنگری پرداخته است.

منبع:آفتاب
    ویرایش توسط بهمن پور : 2014-08-30 در ساعت 19:32

2. کاربران زیر به خاطر این پست از شما تشکر کرده اند : : بهمن پور (2017-12-19)
  3.  

ادمین سایت کاربر طلایی
    صلوات : 4515 دلنوشته : 3
    یا مهدی عجل علی ظهورک
    مورد تشکر: 1,230 مرتبه تشکر شده در 627 پست
    دریافت : 2 آپلود : 1
    وبلاگ
    3
    بهمن پور آنلاین نیست.
    تمام زندگی مال حسین
    دلم همواره دنبال حسین
    مشاوره و کارشناسی بیمه عمر و آتیه پاسارگاد - بهمن پور 09306610039 در واتساپ
    بیمه عمر و آتیه پاسارگاد آرامش در زندگی :::... @pasargadbahmanpoor. همین الان..

ادمین سایت کاربر طلایی
    صلوات : 4515 دلنوشته : 3
    یا مهدی عجل علی ظهورک
    مورد تشکر: 1,230 مرتبه تشکر شده در 627 پست
    دریافت : 2 آپلود : 1
    وبلاگ
    3
    بهمن پور آنلاین نیست.
    تمام زندگی مال حسین
    دلم همواره دنبال حسین
    مشاوره و کارشناسی بیمه عمر و آتیه پاسارگاد - بهمن پور 09306610039 در واتساپ
    بیمه عمر و آتیه پاسارگاد آرامش در زندگی :::... @pasargadbahmanpoor. همین الان..

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع