به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
    ادمین سایت کاربر طلایی
    صلوات : 4515 دلنوشته : 3
    یا مهدی عجل علی ظهورک
    مورد تشکر: 1,230 مرتبه تشکر شده در 627 پست
    دریافت : 2 آپلود : 1
    وبلاگ
    3
    بهمن پور آنلاین نیست.

پاداش ها و کیفرها

رعایت وظایف کارگزاران و مردم آثار و پاداش هایی دارد و کوتاهی در آن ها نیز کیفر و عذاب خواهد داشت .
    در اینجا به برخی از ورایات مربوط به این پاداش ها و کیفرها مرور می شود.

1-پاداش حاکمان عادل
    رسول خدا (ص) فرمود : حاکم و کارگزار عادل و متواضع ، سایۀ خدا و نسیم قدرت او در زمین است ، پس اگر خیرخواه خود و مردم باشد ، خدا او را در روزی که سایه ای جز سایه او نیست عنوان [ مهمان ] وارد بر خود محشور می کند(1) ؛ همنچنین آن حضرت فرمود : محبوب ترین مردم و نزدیک ترین آنان به خدا رد روز قیامت حاکم عادل است .(2)
    امام صادق(ع) نیز می فرماید : سه گروه را خدا بدون حساب وارد بهشت می کند : امام و پیشوای دادگر ، تاجر درستکار و راستگو و پیری که عمرش را در عبادت خدا صرف کرده باشد . (3)

2-آثار پیروی از حاکمان عادل
    اما زین العابدین (ع) فرمود: پیروی از حاکمان و کارگزاران دادگر ، کمال عزت است . (4)
    اما باقر (ع) نیز فرمود : خدا می فرماید : از مردمی که در قلمرو حکومت اسلامی و حاکمیت کارگزار عادل زندگی و از آن پیروی می کنند ، به طور قطع در می گذرم و گناهشان را می بخشم ، اگر آن ملت در کارهای خود ظلم و بدکار باشند . (5) زیرا زندگی در نظام عدل و انصاف مایه اصلاح امت و رجوع آن ها از ستم به دادگری و از سیئه به حسنه است .

3-پیامدهای تحقیر حاکم اسلامی
    با توجه به جایگاه رفیع حکومت و حاکمان اسلامی ، کوچک شمردن آنان نکوهیده و دارای پیامد های ناگوار است .
    امام صادق ( ع) می فرماید : عاقل نباید هیچ کس را کوچک شمارد و سزاوارترین کسانی که نباید تحقیر شوند ف سه گروه اند: عالمان ، فرمانروایان و برداران دینی .. هر کس حاکم [اسلامی ] را کوچک شمارد ، دنیایش تباه می شود .. (6)
    در حدیث دیگری می فرماید : سه گروه اند که حق آن ها را انکار نمی کند مگر منافق مشهور به نفاق : پیران مسلمان ، حاملان قرآن و پیشوای دادگر . (7)

4-کیفر حاکمان جائر
    پیامبر(ص) فرمود مبغوض ترین مردم نزد خدا و گرفتار مشهور به شدید ترین عذاب ، حاکم و کارگزار ستمگر است .(8)
    رسول خدا (ص) فرمود : شفاعت من به دو گروه نمی رسد : حاکم ستمکار و.. (9)
    امیر مومنان (ع) فرمود : کسی که حکومتش ظالمانه باشد ، دولتش پایان می گیرد و زایل می شود .(10)
    امام صادق (ع) می فرماید :... سه گروه را خدا بی حساب به دوزخ می بَرَد . پیشوای ستمگر؛ بازرگان دروغگو، پیرمرد زناکار (11)
    رسول خدا (ص) فرمود: سه دسته اند که خدا در روز قیمات با آنان سخن نمی گوید و به آنان نظر [رحمت] نمی کند و به عذابی دردناک مبتلا خواهند شد : پیرمرد زناکار ، پادشاه ستمگر و تهیدست متکبّر . (12)

5-کیفر تصدیق حاکمان جائر
    همان گونه که حاکمان ظالم مورد شفاعت پیامبر قرار نمی گیرد و در جهنم گرفتار عذابی خواهند شد یاوران آنان نیز سرنوشتی مشابه به وضع آنان خواهند داشت .
    رسول خدا (ص) به کعب بن عجزة فرمود: ای کعب! به زودی پس از من حاکمان و کارگزارانی [ستمگر ] می آیند . هر کس با آنان باشد و دروغ های آنان را تصدیق کند و در ظلم آنان یاریشان کند از من نیست و من نیز از او نیستم و هرگز در حوض [ کوثر ] بر من وارد نخواهد شد ... (13)

6-زشتی تفاخر حاکمان
    امیرمومنان (ع) می فرماید : از بدترین حالات زمامداران و حاکمان نزد صالحان این است که به آنان گمان تفاخر دوستی برده شود و کارشان تکبر تلقی شود (14)

7-پیامد ستمگری حاکمان
    پیامبر (ص) فرمود: هرگاه حاکمان ستم کنند باران کم می شود . (15)
    امام صادق(ع) هم فرمود: سه نفر زندگی را برای آدمی تیره و تار می کنند : پیشوای ستمگر و همسایۀ بد و زن بی شرم بددهن . (16)

8-حقگویی نزد سلطان ستمگر
    رسول خدا (ص) فرمود: آگاه باشید ترس از مردم ، شما را از بازگو کردن حقی که می دانید ، باز ندارد . بدانید که برتزین جهاد ، گفتن سخن حق در برابر زمامدار ستمگر است .(17)

9-حاصل فساد حاکمان
    رسول خدا (ص) فرمود: از امت من دو دسته اند که اگر صالح باشند امت من به صلاح می گرایند و اگر فاسد باشند امت من فاسد می شوند . گفتند : ای رسول خدا ! آن دو کیان اند ؟ فرمود: فقیهان و حاکمان .(18)

پاورقی ها
    1-الآداب الدینیة . ص 151
    2-روضة الواعظین . ص 467
    3-کتاب الخصال . ص 80
    4-الکافی . ج1.ص 20
    5-الکافی . ج1.ص 376
    6-تحف العقول .ص 320
    7-الکافی .ج2. ص 658
    8-روضةالواعظین . ص 466
    9-قرب الاسناد . ص 31
    10-غررالحکم . ص 346
    11-کتاب الخصال . ص 80
    12-الکافی .ج2.ص 311
    13-المعجم الکبیر . ج19. ص 134
    14-الکافی .ج8.ص 355
    15-الجامع الصغیر . ج1.ص 115
    16-تحف العقول . ص 320
    17-کنز العمال .ج15.ص 923
    18-کتاب الخصال .ص 36
    ویرایش توسط بهمن پور : 2015-01-21 در ساعت 08:25
    مشاوره و کارشناسی بیمه عمر و آتیه پاسارگاد - بهمن پور 09306610039 در واتساپ
    بیمه عمر و آتیه پاسارگاد آرامش در زندگی :::... @pasargadbahmanpoor. همین الان..

2.  

هم کار کاربر طلایی
    صلوات : 6592 دلنوشته : 9
    سلامتی امام زمان
    مورد تشکر: 2,299 مرتبه تشکر شده در 1,632 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    خسته نباشید
    مطلب پر محتوایی بود

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع