به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
    ادمین سایت کاربر طلایی
    صلوات : 4515 دلنوشته : 3
    یا مهدی عجل علی ظهورک
    مورد تشکر: 1,230 مرتبه تشکر شده در 627 پست
    دریافت : 2 آپلود : 1
    وبلاگ
    3
    بهمن پور آنلاین نیست.

قیام دربرابر ظالم

سبک زندگی اسلامی از کتاب مفاتیح الحیاه تالیف حضرت آیت العظمی جوادی آملی ( دام ظله العالی )

شایسته است مسلمان ضدّ ستم قیام کند واین از مهم ترین آموزه های دینی به شمار می آید و قیام سالار شهیدان تاریخ بشر ، حضرت امام حسین (ع) در برابر ستم امویان ناپاک از نمونه های بارز آن است . آن حضرت در این باره خطاب به امت اسلامی چنین فرمود: آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل خودداری نمی گردد؟ در چنین شرایطی سزاوار است که مومن از جانش بگذرد و به دیدار پروردگاربشتابد.(1)
    آن حضرت در ادامه می فرماید : آگاه باشید : این ناپاک ، پسر ناپاک مرا میان دو چیز (جنگ یا پذیرش ذلت ) مخیر گذاشته است ؛ اما ذلت از ما بسیار دوراست .(2)

تبری از ظالمان و طاغوتیان

تبرّی از طاغوت از وظایف مسلمانی است . امام باقر(ع) در این باره به یکی از یاران خود فرمود: ای اباصالح!از دوستی باطن گرایانه یا غیر ما اهل بیت بپرهیز، زیرا هر دوستی با غیر اهل بیت [ به نوعی ] دوستی با طاغوت است .(3)
    ابابن تغلب می گوید: از امام صادق(ع) شنیدم که می فرمود: ای گروه جوانان ! از خدا بترسید و دنباله رو این روسا(حاکمان بنی عباس ) نباشید . آنان را رها کنید تا خوار شوند. آنان را دوست و راز دار خود قرار ندهید که به خدا سوگند ما اهل بیت برای شما از آنان بهتریم . (4)

عدم همکاری با ظالمان

همکاری با ظالمان برای مسلمان روا نیست ، حتی اگر در کاری به ظاهر عبادی مانند ساختن مسجد وارد شود در این گونه کارها هم از هرگونه همدستی با ستمگر باید پرهیز کرد . امام صادق(ع) فرمود. آنان (ستمگران ) را درد ساختن مسجد کمک کنید .(5)
    زیاد بن ابی سلمه از اصحاب امام کاظم (ع) بدون کسب اجازه از آن حضرت در دستگاه حکومت بنی عباس وارد شد . حضرت از علت آن پرسید . او گفت: هزینۀ زندگی من سنگین است ، زیرا من جوانمرد و عائله مند هستم و پس اندازی نیز ندارم . امام کاظم (ع) فرمود: ای زیاد ! اگ از کوه بلندی سقوط کنم و بدنم پاره پاره شود ، نزد من بهتر است از اینکه با ظالمان همکاری و همراهی کنم . مگر اینکه از این ره غمی را از دل مومنی بزدایم یا مومن گرفتاری را نجات داده یا بدهکاری او را بپردازم .(6)
    صفوان بن مهران یک دیگر از یاران امام کاظم (ع) بود که کاروان های تجاری داشت و شماری از شترانش را به هارون (خلیفه عباسی ) کرایه داده بود . او خود نقل میکند : روزی خدمت امام کاظم (ع) رسیدم . آن حضرت به من فرمود: صفوان ! همۀ کارهای تو نیکو و زیباست ، جز یک کار . عرض کردم: فدایت شوم کدام یک ؟ فرمود: شترانت را به این مرد (هارون ) کرایه داده ای . گفتم : به خدا سوگند ! من آن را برای ترویج فسق و فجور و لهو و لعب کرایه نداده ام ، بلکه برای زیات بیت الله است و خودم مستقیما به آن نیم پردازم بلکه غلامانم را همراه او فرستم . امام کاظم (ع) فرمود: آیا دوست داری هارون و دوستانش زنده بمانند تا کرایه شترانت را بدهند ؟ گفتم : آری ! آن حضرت فرمود: هر کس بقای ستمکاران را دوست داشته باشد از آنان به شمار می آید و هر که از آنان باشد به آتش دوزخ در می آید . (7)

پاورقی ها
    1-تحف العقول .ص 245
    2-اللهوف .ص 79
    3-تفسیر العیاشی .ج2.ص 83
    4-تفسیر العیاشی .ج2.ص 83
    5-تهذیت الاحکام .ج6.ص 338
    6-الکافی . ج5.ص 109-110
    7-وسائل الشیعة .ج17.ص 182
    ویرایش توسط بهمن پور : 2013-12-21 در ساعت 00:06
    مشاوره و کارشناسی بیمه عمر و آتیه پاسارگاد - بهمن پور 09306610039 در واتساپ
    بیمه عمر و آتیه پاسارگاد آرامش در زندگی :::... @pasargadbahmanpoor. همین الان..

2.  

هم آغاز
    مورد تشکر: 5 مرتبه تشکر شده در 5 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    mogtabaa آنلاین نیست.

تصحیح عنوان مطلب

با سلام و عرض خسته نباشید
    قیام در برابر ظلم صحیح است
    موفق باشید
    کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش
    کی روی ره زکه پرسی چه کنی چون باشی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع