به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
    هم کار کاربر طلایی
    صلوات : 6592 دلنوشته : 9
    سلامتی امام زمان
    مورد تشکر: 2,299 مرتبه تشکر شده در 1,632 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.

اسیر این مخدر جدید نشویم

اخیرا ماده مخدرماشروم در میان نسل جوان در حال مصرف می باشد که به نظر می رسد از میزان آسیب هایی که به دستگاه عصبی و سلول های خاکستری مغز می رساند آگاهی و اطلاع رسانی کافی صورت نگرفته است.

ماشاروم ماده ای مخدر از گروه مخدرهای صنعتی و واحد اندازه گیری آن برگ است. این ماده مخدر شبیه به کاغذ بوده، رنگ و بویی ندارد و عوارض استفاده ازآن بسیار قابل ملاحظه و خطرناک است. به طوری که قدرت توهم زائی آن می تواند تاچندین برابر سایر مخدرهای صنعتی باشد. حدودا 30دقیقه پس از شروع مصرف، علائم توهم زای آن شروع شده و حدود 4 تا 6 ساعت این اثرات باقی می ماند.

نکته جالب توجه اینجاست که اثرات توهم زایی قارچ می تواند به صورت لذت بخش یا عذاب آور باشد که این حالات به خلق غالب فرد و عوامل محیطی و بیرونی بستگی دارد. هم چنین این ماده با تحریک اعصاب سمپاتیک موجب افزایش ضربان قلب وفشار خون گشته و گشادی مردمک های چشم را به همراه دارد. از دیگر اثرات آن می توان به سیخ شدن موهای بدن،افزایش دمای بدن و حالت گرگرفتگی و یا تشنج نیز اشاره کرد. چه خوب است دانستن علائم مصرف این ماده مخدر مد نظر خانواده های محترم قرار گیرد.

این ماده پس از ورود به بدن به سیلوسین جذب شده و مصرف آن بروز شادی و سرخوشی موقت را در مصرف کننده دارد؛ به طوری که با تقلید از عملکرد سروتونین درمغز، موجب تغییر در آگاهی مصرف کننده می گردد؛ به عنوان مثال مصرف کننده بدون اختیار می خندد و پس از اتمام اثر این ماده مخدر بر بدن، فعالیت های مغزی به همان شکل باقی مانده و فرد نمی تواند هماهنگی بین فعالیت های بدنی و مغزی خود ایجادکند.

مطالعات صورتگرفته بر روي افراد نشان می دهد که با مصرف دراز مدت ماشروم، می تواند منجر به تغييردر شخصيت فرد و هم چنین افزايش گرايش او به صراحت کلام و دوري از تعصب گردد. به نظر می رسد عزم جدي مسئولان به ويژه متولیان مبارزه با موادمخدر با کنترل عملکرد سودجويانی که هدفی به جز نابودي نسل جوان کشور ندارند احساس می گردد.

منبع : pezeshksonati.com
    ویرایش توسط بهمن پور : 2015-01-10 در ساعت 14:56

2. کاربران زیر به خاطر این پست از شما تشکر کرده اند : : بهمن پور (2014-12-27)
  3.  

هم کار کاربر طلایی
    صلوات : 6592 دلنوشته : 9
    سلامتی امام زمان
    مورد تشکر: 2,299 مرتبه تشکر شده در 1,632 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    گزارش جالبی خوندم از مجله ی خانه ی سبز در مورد جوانی که ماشروم استفاده کرده بود
    فکر کنم خوندش خالی از لطف نباشه

شاید تابه حال در مورد اژدها داستان‌های زیادی شنیده باشید اما مطمئناً هیچکدام از این موجودات افسانه‌ای در جاده چالوس رویت نشده اند، ولی فرشاد شخصیت اصلی گزارش ما کسی است که در چالوس با اژدها ملاقات کرده، به دهن او رفته و در آنجا از یکی از دختران زیباروی حاضر در شکم اژدها خواستگاری کرده است.

دور سرش هنوز باندپیچی بود و پایش در گچ، وقتی علت را جویا شدم طوری گفت «قصه اش درازه» که یاد دیالوگ معروف فیلم کیمیایی افتادم.

با فرشاد به واسطه یکی از دوستان آشنا شدم، دوستم اصرار می‌کرد که مورد فرشاد جالبه و قصه تصادفش با بقیه متفاوت.

کم کم ترغیب شدم تا به ملاقات او در یکی از بیمارستان‌های شهر بروم و داستان تصادف را از خودش بشنوم. فرشاد که حالا باید مدتها روی تخت بخوابد و برای چندماه از لذت راه رفتن محروم است صحبتش را با واژه «خدا رو شکر» آغاز کرد و گفت: «همین که الان اینجام باید خدا رو شکر کنم و گرنه سینه قبرستون خوابیده بودم».

و ادامه داد: «مدتها بود که از یکی از دوستام در مورد ماشروم شنیده بودم. اینکه به آدم فاز جدیدی میده و خیلی خاصه! وسوسه شده بودم که یه بار امتحانش کنم. دوستم می گفت که امتحان کرده و توی جاده بدجور جواب میده!!!! توهم زاست.

ماهم رفتیم و به هر قیمتی این ماده رو تهیه کردیم و افتادیم توی جاده و چه جاده‌ای بهتر از چالوس. ۴ نفر سوار یه آزرا مشکی و بسته ای کوچیک پر از قارچ‌های ریز. خیلی شبیه همین قارچ‌های خوراکی بود اما کوچیکتر و دستهایی که لرزان سمت قارچ‌ها می‌رفت.

خلاصه شروع کردیم به خوردن. اول به نظرم اتفاقی نیفتاده بود و همه چی معمولی بود تا اینکه کم کم همه چی تغییر شکل داد و صداها بیشتر شدن. کنار جاده وایساده بودیم که دوستم صدا زد فرشاد ببین این چی میگه؟ نگاه کردم کسی نبود، گفتم کی؟ گفت بیا اینجا. رفتم دیدم داره با مورچه‌ها حرف میزنه! منم وارد بحثشون شدم و کلی باهم کپ زدیم».

فرشاد حافظه خوبی داشت و تقریباً تمام جزئیات آن روز را به یاد داشت. داستان او وقتی جالبتر می‌شد که به دهن اژدهایی رسیدند که دهان خود را برای بلعیدن آنها باز کرده و ادامه داد: «دو سه بار اژدهایی دهان خود را باز کرد تا ما را بخورد اما موفق نمی‌شد تا اینکه بالاخره ما رو خورد و ما وارد شکمش شدیم.

یه مدت همه چی تاریک بود تا اینکه به جایی وارد شدم که پر از دختران زیبارو بود و همگی در کنار پدرهای خود وایساده بودن. محو تماشای این دختران از ماشین پیاده شدم تا یکیشون رو از پدرش خواستگاری کنم. در حال صحبت با پدر دختر بودم که توی همین بیمارستان چشم باز کردم.»

فرشاد در مورد علت مجروح شدن خود گفت: «خودم چیزی یادم نیست فقط افرادی که من رو نجات دادن میگن که کنار یکی از درختهای کنار جاده وایساده بودی که ناگهان خوشحال به وسط جاده پریدی و یه ماشین هم بهت زد. خودم فکر می کنم که این خوشحالی به خاطر جواب مثبت پدر و دختر بود.»

«ماشروم» چیست؟

بعد از شنیدن صحبت‌های فرشاد سراغ کارشناسان، روانشناسان و روانپزشکان عرصه اعتیاد رفتم تا در مورد ماشروم اطلاعاتی کسب کنم که همگی آنها به جز یک نفر از دادن اطلاعات در مورد این ماده مخدر با بیان اینکه مصرف این ماده هنوز در ایران رواج نیافته از دادن اطلاعات طفره رفتند تا اینکه سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام این ماده را به ما معرفی کرد.

وی گفت: خاستگاه اولیه «ماشروم» آمریکای جنوبی بوده و از آنجا یکی دو سالی است که وارد ایران شده است. این ماده به ۲ صورت قارچ و ورق در بازار موجود است.

به گفته صفاتیان، نام علمی این قارچ «پسیلوسیبین» است و به نام قارچ سحرآمیز نیز شناخته می‌شود. قارچ به صورت خوراکی استفاده شده و به خوبی از راه دستگاه گوارش جذب می‌شود. این قارچ را حتی اگر خشک کنند یا بپزند، قدرت سمی خود را از دست نخواهد داد.

مواد فعال قارچ باعث تحریک سیستم عصبی سمپاتیک در بدن می‌شود. سیستم سمپاتیک در مقابله با هر نوع استرس و هیجانی فعال می‌شود تا بدن توانایی تقابل با شرایط را داشته باشد. ضربان قلب و فشار خون افزایش می‌یابد، مردمک چشم گشاد شده و گُرگرفتگی در صورت قابل مشاهده است. موهای روی تن فرد سیخ، عضلات سفت و دمای بدن افزایش می‌یابد.

میزان توهم این ماده مخدر بسیار بالاست و روی حواس نیز تاثیر می‌گذارد، ممکن است که فرد حس بینایی، شنوایی و لامسه خود را مختل شده ببیند و چیزهایی مشاهده کند که تاکنون نشنیده، حرفهایی بشنود از موجوداتی که حرف نمی‌زنند.

آنچنان که این روانشناس حوزه اعتیاد توضیح می‌دهد، نوع دیگر «ماشروم» به شکل ورقه‌های کوچک کاغذی خوراکی است که با مالیدن قارچ روی آنها خاصیت توهم‌زایی پیدا می‌کنند. این ورقه‌ها نیز همان خاصیت قارچ را دارند و فرد را دچار توهم می‌کنند.

قیمت متغیر و ارزان

وی با ابراز تعجب از پیدا کردن یکی از مصرف کنندگان «ماشروم» گفت: متعجبم که شما چگونه بیماری را با این خصوصیات پیدا کرده‌اید چرا که تاکنون گزارشی از کلینیک‌ها و مراکز ترک اعتیاد در مورد پذیرش چنین افرادی به دست من نرسیده است.

رئیس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد قیمت این ماده مخدر ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: نمی‌توان برای «ماشروم» قیمت خاصی متصور شد چرا که این ماده به علت مشتریان خاصی که دارد قیمت ثابت ندارد.

وی خواستار مداخله دستگاه‌های متولی در امر آموزش جوانان شد و تاکید کرد: نباید بگذاریم زمان از دست برود و بعد از اینکه بازار در اختیار این ماده قرار گرفت به فکر چاره بیفتیم. این ماده اثرات توهمی خیلی خطرناکی دارد و تاثیر آن اگر از شیشه بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.

آنچنان که صفاتیان می‌گوید سطح آگاهی در مورد مخدرهای توهم زا در سطح کشور پایین است و باید نسبت به آموزش در سراسر کشور اقدام شود.

قدرت تشخیص فاصله از بین می‌رود/ یک متر می‌شود ۱۰۰ متر

برخورد با کوه سرنوشت همراهان فرشاد بود و در این ارتباط صفاتیان می‌گوید: کسی که ماده توهم زا مصرف می‌کند قدرت تشخیص فاصله را از دست می‌دهد و فاصله یک متری را ۱۰۰ متر می‌بیند.

به گفته وی، در اظهارات کارشناسان تصادف دیده می‌شود که ردی از ترمز کسانی که به علت مصرف مواد روانگردان تصادف کرده‌اند، وجود ندارد چرا که این افراد تصور می‌کرده‌اند که هنوز چندین متر با مانع فاصله دارند.

رئیس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه می‌دهد: فرد متوهم وقتی از پشت بام به پایین نگاه می کند فاصله ۱۰، ۲۰ متری را یک متر می‌بیند و از بالا به پایین می‌پرد.

وی می‌افزاید: به همین علت است که بسیاری از موارد خودکشی و سقوط از ارتفاع را به موضوع مصرف مواد توهم زا مرتبط می‌کنند.

«ماشروم» اعتیادزاست

به گفته این کارشناس حوزه اعتیاد همه مواد توهم زا اعتیادآور هستند و ماشروم نیز از این قاعده مستثنی نیست. ماشروم، شیشه و ال‌اس‌دی درمان دارویی ندارند و عوارض روانی شدید دارند.

وی ادامه می‌دهد: درمان غیر دارویی آنها ممکن است بین ۶ ماه تا یک سال به طول بینجامد و عوارض جانبی آن مانند اختلال شخصیت، توهم و اضطراب آنها درمان نمی‌شود. این افراد یعد از ۳، ۴ سال اختلال شخصیت پیدا می‌کند و کنترل خود را بر عملکرد خویش از دست می‌دهند.

ادراکات عجیب و غریب مصرف کننده روانگردان‌ها، توهم است

بارها با افرادی مواجه شده ایم که در توجیه مصرف روانگردان‌ها می‌گویند «این ماده به ما کمک می‌کند تا چیزهایی را درک کنیم که کسی قادر به درک آن نیست» یا می‌گویند که شیشه و سایر مواد اینچنینی، ذهن را باز می‌کند و اجازه تفکر به آنها می‌دهد.

شادلو، یکی از روانپزشکان مرکز ملی مطالعات اعتیاد در این زمینه تاکید می‌کند که تمام ادراکات عجیب و غریب حاصل از مصرف شیشه، ماشروم و ال‌اس‌دی، توهم هستند و نشانی از واقعیت در آنها نمی‌توان متصور بود.

وی می‌گوید: این مواد موجب اختلال در حواس شده و ممکن است که صدا با حس بینایی دریافت شود که به آن می‌گوییم «مدالیته» حسی که مثلاً صدا تبدیل به تصویر می‌شود و بیمارانی مراجعه کرده‌اند که مدعی هستند رنگ صدا‌ها را می‌بینند.

آنچنان که این فلوشیپ روانپزشکی می‌گوید، در بعضی موارد ادراکی در یک حس منجر می‌شود به ادراک در حس دیگر و هم‌حسی رخ می‌دهد.

شادلود در تعریف توهم می‌گوید: زمانی که چیزی وجود خارجی ندارد و شخصی آن را ادراک کند، ما می‌گوییم دچار توهم شده‌است. مثلاً صدایی نیست و او صدا می‌شنود یا تصویری را می‌بیند که هیچ کس نمی‌بیند. البته توهم شکل‌های مختلفی دارد.

وی در مورد افرادی که می‌دانند افکارشان تحت تاثیر موادمخدر است گفت: به این مورد توهم کاذب گفته می‌شود چرا که فرد می‌داند افکارش تحت تأثیر مواد است و شخصی که توهم دارد هیچ آگاهی به حواس خود ندارد. توهم واقعی آن است که چیزی وجود خارجی نداشته باشد.

5. کاربران زیر به خاطر این پست از شما تشکر کرده اند : : کیانا (2014-12-27)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع