به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    هم سایه
    مورد تشکر: 348 مرتبه تشکر شده در 224 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    ن کیوانپور آنلاین نیست.

تعامل با مردم؛ کلید حل مشکلاتِ بافت فرسوده کرج؛

پرداختن به مقوله‌‌ی بافتِ فرسوده مدتی است در صدرِ مسائلِ موردِ توجهِ مسئولان استان قرار گرفته است. چرا که عدم رسیدگی به این اراضی در بلندمدت به مشکلاتِ عدیده‌ای دامن خواهد زد و سیستمِ مدریت شهری را چندین گام به عقب خواهد بُرد. حدود 75 هزار هکتار بافتِ فرسوده‌ی شهری در ایران وجود دارد و خانه و کاشانه‌ی حداقل 11 ميليون نفر در اين محدوده‌ها واقع شده است. از طرفي، بنا بر بررسي‌هاي انجام شده در طرح جامع مسكن، نيمي از 2 ميليون و 500 هزار خانوار اجاره‌نشين و بدمسكن عضو 4 دهك اول جامعه، در بافت‌هاي فرسودهی شهرها ساكن هستند. این رقم بسیار بالا بوده و با استانداردِ بین المللی فاصله‌ی زیادی دارد.

در حالِ حاضر، نزدیک به 800 هکتار بافتِ فرسوده در شهر کرج وجود دارد که ساکنانِ آن نیز کم و بیش در همان وضعیتِ اقتصادی گفته شده در بررسی طرح جامع مسکن قرار دارند و چنین بافتِ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ویژه‌ای، حساسیت بیش‌تری نیز می‌طلبد.

در گزارش‌های اخیری که از بافت‌های فرسوده‌ی کرج تهیه کردم و گفت و گوهایی که با ساکنان داشتم، گله‌مندی‌های آنان بسیار بود. یکی از افرادی که در چنین بافتی در جنوب کرج ساکن است، می‌گوید: من دو سال است که تصمیم دارم خانه‌ام را بکوبم و سه طبقه بسازم. اما هربار که مراجعه می‌کنم، می‌گویند که خانه‌ام در طرح قرار گرفته و این قسمت باید عقب‌نشینی شود. می‌گویند شهرداری باید خانه را تملک کند اما دو سال است که هیچ خبری نیست. نه خانه‌ام را خریده‌اند و نه اجازه می‌دهند خودم آن را طوری که می‌خوام بسازم.

گله‌هایی از این دست چنین است. یکی دیگر از شهروندانِ ساکن در محدوده‌ی بافت فرسوده‌ای در قلبِ کرج، می‌گوید: برخی از خیابان‌ها و ساختمان‌های این محله در طرح ساماندهی واقع شده‌اند، اما کُندی روند تملک آن‌ها توسطِ شهرداری سبب شده که مردم خود به ساخت و ساز دست بزنند. ساختمان‌های نوساز این محله در فضایی اشتباه واقع شده و کلِ روندِ ساماندهی این بافت با مشکل مواجه خواهد شد. مسئولان که در این محل زندگی نمی‌کنند، اما ما هرروز شاهدِ ساخت و سازهای انفرادی هستیم که در آینده ساماندهی محله‌ی زندگی ما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

شهروند دیگر می‌گوید: زمانی که اقدامات مسئولان به طول بیانجامد، مردم خودشان دست به کار می‌شوند و گمان می‌کنند با تخریب و بازسازی ساختمانِ خود، دیگر مشکلی نخواهند داشت. حال آنکه این کار، چهره‌ی محله‌ی ما را زشت و زشت‌تر و مداخله برای ساماندهی را مشکل‌تر می‌کند.

نگارنده: نسترن کیوان‌پور

2. کاربران زیر به خاطر این پست از شما تشکر کرده اند : : بهمن پور (2015-05-18)
  3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)