به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    هم کار کاربر طلایی
    صلوات : 6592 دلنوشته : 9
    سلامتی امام زمان
    مورد تشکر: 2,299 مرتبه تشکر شده در 1,632 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.

بیوگرافی هما روستا

نام: هما روستا
    تاریخ تولد: 1325
    همسر حمید سمندریان ( كارگردان )
    متولد 1325 در تهران.
    فوق لیسانس هنرهای دراماتیك بخارست.تدریس در دانشكده هنرهای دراماتیك.

زندگینامه

هما روستا در تاریخ ۱۳۲۵ خورشیدی در تهران متولد شد. پدرش رضا روستا از رهبران وقت حزب توده ایران بود که چندی بعد همراه با خانواده به اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی مهاجرت کرد.هما روستا مدرک فوق لیسانس خود را از دانشکده هنرهای دراماتیک بخارست در کشور رومانی دریافت نمود. او در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و در رشته شیمی مشغول به تحصیل شد ولی آنرا نیمه تمام گذاشت.

هما روستا با حمید سمندریان، کارگردان تئاتر ازدواج کرده بود. سمندریان ۲۲ تیرماه ۱۳۹۱ درگذشت

بازی های مانگار

۱۳۵۰ - دیوار شیشه‌ای

۱۳۶۵ - گزارش یک قتل

۱۳۶۶ - پرنده کوچک خوشبختی

۱۳۶۸ - تمام وسوسه‌های زمین

۱۳۶۹ - ملک خاتون

۱۳۶۹ - تیغ آفتاب

۱۳۷۰ - مسافران

۱۳۷۱ - از کرخه تا راین

۱۳۷۱ - دو همسفر

۱۳۷۲ - کودکانی از آب و گل

۱۳۷۵ - زن امروز

۱۳۸۰ - لژیون

۱۳۸۶ - رفیق بد

جوایز

۱۳۶۶ - نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از شمشین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر - پرنده کوچک خوشبختی

۱۳۶۸ - نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر - تمام وسوسه‌های زمین

۱۳۶۹ - برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره هنری ادبی روستا - ملک خاتون

۱۳۷۱ - نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر - از کرخه تا راین

۱۳۷۴ - برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره سیما - تله‌تاتر شعبده باز

۱۳۷۸ - نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن از سومین جشن خانه سینما - لژیون

«هما روستا» بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون، چهارم مهرماه همزمان با سالروز تولدش از دنیا رفت.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بازیگر که در واپسین سال‌های عمرش با سرطان مبارزه می‌کرد، چندی پیش برای ادامه درمان به آمریکا رفت، اما معالجه در آن کشور نیز بی‌ثمر ماند و او روز گذشته درگذشت.

منبع :

ایسنا
    http://www.kamranieh.com/

2.  

هم کار کاربر طلایی
    سلامتی امام زمان
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    دل نوشته بهاره رهنما برای زنده یاد هما روستا

بهاره رهنما بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در نوشته‌ی کوتاهی دگذشت هما روستا بازیگر تئاتر و سینما را تسلیت گفت و از نقشی یاد کرد که این بازیگر فقید سال‌ها پیش روی صحنه‌ی تئاتر ایفاء کرده است.

تسلیت بهاره رهنما

هما روستا در سن 69 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سرطان در یکی از بیمارستان‌های شهر نیویورک زندگی را بدرود گفت.

بهاره رهنما در صفحه‌ی اینستاگرامش نوشته:«اومدم بی دلیل و با دلیل بنویسم: سپیده که سر بزند/ اولین روز از روزهای بی‌تو آغازمی‌شود..گمانم شعری است از منوچهر آتشی که ناگهان خبرعجیب سفرابدی بانو هما روستا رو شنیدم.»

عکس هما روستا

او با اشاره به این مطلب که امشب کلا طعم گس خرمالوهای پاییز رو داشت، طعم رفتن و بی خود نبود بیتتوته این شعر در ذهنم، اضافه کرد:

«تسلیت می‌گم به جامعه هنری و مردم ایران اگرچه شک ندارم مرگ فقط آغاز یک سفره و این روزا گاهی خودمم دلتنگ این سفرم.»

او از نقش آفرینی هما روستا در نمایش «باغ آلبالو» هم یاد کرده و نوشته: «من تو نمایش باغ آلبالو افتخار دارم نقشی رو بازی کنم که سال‌ها پیش خانم روستا بازی کردند، رانووسکایای شکوهمند باغ آلبالو بی شک بانو بود و بس...»

منبع : صفحه شخصی بهاره رهنما

هم سایه
    مورد تشکر: 348 مرتبه تشکر شده در 224 پست
    ن کیوانپور آنلاین نیست.
    خدا بیامرزدشون. بسیار بازیگرِ هنرمند و توانمندی بودن.

هم کار کاربر طلایی
    سلامتی امام زمان
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    پیکر هما روستا بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون لحظاتی پیش با حضور جمعی از هنرمندان این عرصه از مقابل خانه هنرمندان تشییع شد.

این مراسم صبح سه شنبه با حضور اعضای خانواده، مادر و پسر هما روستا ، همچنین مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان و جمعی از هنرمندان و علاقمندان به این بازیگر برگزار شد.

پیکر هما روستا پس از اقامه نماز میت توسط حجت الاسلام سید محمود دعایی سرپرست روزنامه اطلاعات به سمت بهشت زهرا بدرقه شد.

هما روستا (1325 تا 1394) بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر و مترجم ایرانی بود. وی طی سال ها فعالیت در این عرصه هنری در نقش های مختلفی درخشید که بازی در فیلم های پرنده کوچک خوشبختی به کارگردانی پوران درخشنده در سال 1367 و از کرخه تا راین به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در سال 1371 در یادها مانده است.

وی پس از مدت ها مبارزه با بیماری سرطان هفته گذشته (4 مهر) و در حالیکه برای معالجه در آمریکا به سر می برد، زندگی را بدرود گفت. پیکر او دیروز (دوشنبه/ 13 مهر) و بعد از انجام تشریفات وارد تهران شد.

اخبارفرهنگی - عصر ایران /تسنیم

هم کار کاربر طلایی
    سلامتی امام زمان
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    کاش خودش بود و خودش تعریف می کرد. کاش هر دو بودند و می نشستی پای حرف هایشان. از روز اولی که همدیگر را دیده بودند، می پرسیدی. از نگاه اولی که بین شان رد و بدل شده بود، می پرسیدی کدام شان اول عاشق شده. چطور عشق شان علنی شده. اولین دوست دارم را کی گفته و ... اما حیف که هیچ کدام نیستند.

کاش بودند و از چهل سالی که کنار همدیگر زندگی کردند تعریف می کردند. از روزهای عاشقانه اول زندگی. از دعواهای شان اگر بوده که بعید است نبوده باشد. از روزهای بیماری های حمید، از روزهای بی تابی هما. حیف که هر دو رفته اند.
    چهل سال زندگی مشترک برای دو هنرمند سال های زیادی است.

انگار عشق بین قدیمی های هنر هم ماندگارتر و باارزش تر بوده که اگر نبود، آنها هم مثل امروزی ها ازدواج شان به چند سال نکشیده، از هم جدا می شدند. حمید سمندریان و هما روستا از زوج های تئاتری هستند. عشق شان از روی همان صحنه تئاتر شروع شد، شاید از همان روز اولی که حمید به تماشای نمایش هما نشسته بود. همان روزهایی که هما تازه از اروپا برگشته بود. تئاتر را در رومانی آموخته بود. بعد از فوت پدر به ایران بازگشته بود، به آلمان رفته بود اما دوام نیاورده بود و راه ایران را در پیش گرفته بود.

هما تئاتر اجرا می کرد. روی صحنه نمایش بود که حمید چشمش به او افتاده بود. برای آشنایی چه بهتر از اینکه استاد از یک دانشجوی تازه کار تعریف کند. می گفتند از همان روز حمید گلویش پیش هما گیر کرد. از خوشبختی او بود که فروغ، رییس دانشکده هنرهای دراماتیک به هما پیشنهاد داد زیر نظر حمید کار کند. هما هم اعتراف کرده بود که مثل بعضی از دانشجوها که شیفته استاد می شوند، دلش پیش سمندریان بوده. البته نه او روی عیان کردن عشق شان را داشته و نه خود حمید. به خاطر همین اطرافیان دست به کار شده بودند. هما روستا در خاطرات شان از آن روزها گفته بود، اینکه دانشجویان و دوستان شان پیش سمندریان از هما تعریف می کردند و پیش روستا از خوش تیپی و مهربانی حمید.

نه روزهایی که سمندریان در قید حیات بود و نه روزهای که هما روستا سرخوش از زندگی بود، تعریفی از چگونگی ازدواج شان نکرده اند. اطرافیان شان یا خاطرشان نیست یا آنها هم سال هاست که از بین زندگان رفته اند. به هر حال این دو زیر یک سقف رفتند. کارشان یکی شد. حمید کارگردانی می کرد و هما بازی. حس دو طرف بود که نتیجه کار را به بهترین تبدیل می کرد. هما شده بود بازیگر ثابت تئاترهای سمندریان. هر نمایشی که از او روی صحنه می رفت، حتما هما جایی در آن داشت.

هما هم نمی توانست با کارگردان های دیگری کار کند. کار کردن با همسر شاید خیلی راحت نباشد اما عجیب بود که آنها بهترین زوج هنری بودند تا این حد که وقتی سمندریان اجرای نمایش را کنار گذاشت، هما روستا هم دوام نیاورد. او هم ترجیح داد کارگردان شود.

خودش گفته بود: «من بازیگر ثابت تئاترهای او شدم و از این همکاری خیلی راضی بودم چرا که او جزو بهترین کارگردان های تئاتر ایران بود و خیلی خوب با بازیگرها کار می کرد. وقتی در نمایش های سمندریان بازی می کردم دائم درگیر کار بودم. البته این همکاری هم خوب و هم بد بود. برای اینکه هم شغل بودیم و چون به او عادت کرده بودم، نمی توانستم با کارگردان دیگری همکاری کنم و زمانی که سمندریان ناخواسته از تئاتر دور شد، این کار نکردن برایم سخت بود. چند باری با کارگردان های دیگر کار کردم اما راحت نبودم و راضی ام نمی کرد، پس رفتم سراغ کارگردانی تئاتر.»

زندگی ادامه داشت تا اینکه سمندریان به سرطان مبتلا شد. تیر ماه 1391 بود که حمید هما را تنها گذاشت. این جملات هما درباره زندگی بدون حمید هنوز در یادها مانده: «برای من زندگی بدون حمید واقعا سخت است. حمید برای من تنها یک همسر نبود بلکه یک رفیق و استاد بود. چهل سال بود که صبح ها از خواب بیدار می شدم و از او می پرسیدم «حمید جان قهوه می خوری؟» و حال دیگر کسی نیست که به این سوال من جواب بدهد. پر کردن جای خالی او برای من اصلا راحت نیست.»

خیلی طول نکشید که خود هما هم سرطان گرفت و برای درمان به آمریکا رفت و هفته پیش در یکی از بیمارستان های لس آنجلس همه را تنها گذاشت. برای هنر ایران زندگی کردن بدون حمید و هما واقعا سخت است.

اخبار فرهنگی - هفته نامه تماشاگران امروز، برترین ها

هم کار کاربر طلایی
    سلامتی امام زمان
    وبلاگ
    14
    صدای رسا آنلاین نیست.
    مراسم هما روستا

در ابتدای برنامه نماهنگی از هما روستا نشان داده شد و در ادامه از گوهر خیراندیش دعوت شد تا در مورد هما روستا صحبت كند.

به نقل از سیمرغ وی پس از ذکر خاطراتی از هما روستا و حمید سمندریان به كارنامه هنری هما روستا پرداخت و گفت: هما روستا از سال ١٣٦٦ كه در فیلم «پرنده كوچک خوشبختی» به كارگردانى پوران درخشنده كه امشب در اینجا حضور دارد، بازى كرد تا سال ١٣٧١ در فیلم هایی چون «تمام وسوسه هاى زمین»، «ملک خاتون»، «مسافران»، «از كرخه تا راین» هر بار بازیش مورد توجه داوران و منتقدان قرار گرفت و نامزد دریافت لوح زرین و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن هم شد.

چهلم هما روستا

وی یاد آور شد: هما روستا بیشترین دغدغه اش كار ترجمه، كارگردانى و به قول خودش برگشتن به خانه اصلیش تئاتر بود. نهایتا از اینكه هما روستا چهارم مهر ماه بدنیا آمده و چهارم مهر ماه درست روز تولدش بیماری او را از پاى در آورده و ما را از وجود این هنرمند بی نصیب كرده است، بسیار متاثر هستم.

در ادامه پوران درخشنده و فخری خوروش درباره هما روستا صحبت کردند.

مراسم چهلمین روز درگذشت هما روستا با پخش بخش هایی از نماهنگی كه به همت محمدعلی سجادی تدارک دیده شده بود به همراه اجراى قطعه ای پیانو توسط یكی از هنرمندان آمریكایى به پایان رسید. در این مراسم هنرمندانی چون فخرى خوروش وشاهپور شیبانی، گوهر خیراندیش، مژگان شجریان، سهیلا میرفخراى (همسر مجید میرفخرایی)، پوران درخشنده، پارسا پیروزفر حضور داشتند.

منبع : setarehnews.ir

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع