به انجمن سبک زندگی ایرانی اسلامی خوش آمدید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    ادمین سایت کاربر طلایی
    صلوات : 4515 دلنوشته : 3
    یا مهدی عجل علی ظهورک
    مورد تشکر: 1,230 مرتبه تشکر شده در 627 پست
    دریافت : 2 آپلود : 1
    وبلاگ
    3
    بهمن پور آنلاین نیست.

اهمیت تلاش و کسب

امام صادق(ع) می فرماید : چون آیۀ « وَمَن یَتَّقِ اللهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجاً * وَ یَرزُقُهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِبُ»(1) فرود آمد، گر.هی از اصحاب رسول خدا (ص) با برداشتی نادرست از آِه ، از کار دست کشیده ، به عبادت و دعا پرداختند . چون این خبر به پیامبر (ص) رسید آن حضرت فرمود: من دشمن دارم کسی را که دهانش را به دعا بگشاید و بگوید : روزیم ده ؛ ولی کار و کسب را رها کند .(2)
    رسول خدا (ص) فرمود: گروهی از امت من دذعایشان پذیرفته نمی شود ؛ لز جمله مردی که در خانه اش بنشیند و بگوید: پروردگارا! روزیم ده و در پی کسب روزی نرود . (3)
    امام صادق(ع) می فرماید : خدا دشمن دارد مردی را که دهانش را به دعا گشوده ، بگوید: خدایا! روزیم ده ؛ ولی کسب را ترک کند .(4)
    امام صادق(ع) درباره کار و شغل عمربن مسلم پرسید ، گفتند : تجارت را را کرده و به عبادت و دعا روی آورده است . آن حضرت فرمود: وای بر او ! مگر نیم داند دعای بیکار پذیرفته نمی شود .. (5)
    راوی گوید : نزدذ امام صادق (ع) بودم و امام درباره مردی پرسید . عرض شد: نیازمند شده است . پرسید : امروز چه می کند ؟ عرض شد : در خانه ، خدارا عبادت می کند .پرسید : هزینه زندگی اش از کجا تامین می شود ؟عرض شد : از ناحیه برخی از برادران . فرمود: به خدا سوگند ! کسی که هزینه زندگی او را می دهد از او عابدتر است .(6)
    رسول خدا (ص) می فرماید : کسی که برای تامین معاش همسر و فرزندان و بی نیازی آنان از مردم و برای تامین معاش خود و نبی نازی از مردم بکوشد ، کارش در راه خداست و کسی که برای مال اندوی بگوشد کارش در راه شیطان است . (7)
    امام رضا (ع) می فرماید کسی که از فضل خدا برای تامین معاش خانواده اش بجوید ، پاداش او از مجاهد در راه خدای بزرگ بیشتر است .(8)
    پیامبر (ص) می فرماید : هرگاه بنده برای تامین نیاز خانواده بیرون رود خدا برای هر گام او یک درجه می نویسد ؛ (9) همچنین می فرماید : هر کس در یکی از شهرها در سختی و آسانی برا یتامین هزینه خانواده اش بکوشد روز قیامت با پیامبران محضور می شود ؛ (10)نیز می فرماید : هر که از دسترنج خویش بخورد روز قیامت در شمار پیامبران باشد و پاداش آنان را دریافت کند .(11)
    همان حضرت (ع) فرمود: در سفر معراج وارد بهشت شدم و در آنجا قصری از یاقوت سرخ دیدم که درونش بر اثر نورانیتش از بیرونش پیدا بود . از جبرئیل پرسید : این قصر از آن کیست ؟ گفت :... و برای کسی که اطعام کند . امیرمومنان (ع) پرسید آیا در میان امت تو کسی توان آن را دارد ؟ فرمود:.. آیا می دانی اطعام کردن چیست؟ عرض کردم: خدا و رسولش بهتر می دانند . فرمود: کسی که برای معاش خانواه اش بکوشد تا آبروی آنان را در برابر مردم نگه دارد . (12)
    امام صادق(ع) می فرماید: اگر دانستی یا به تو گفتند که روزیت فراهم است ، از تلاش برای روزی دست برندار و تا می توانی بکوش تا سربار دیگران نباشی .(13)
    محمد بن منکدر می گوید : روزی یکی از بزرگان قریش ( امام محمد بن علی بن الحسین (ع) ) را دیدم که دی پی کسب مال دنیا بود . به او گفتم : اگر هم اکنون اجل تو فرا رسد چه می کنی ؟ گفت : من در حال اطاعت خدا هستم ، زیرا به این وسیله نیاز خود و خانواده ان را تامین می کنم و از تو و مردم بی نیاز می شوم.(14)

پاورقی ها
    1- سوره طلاق . آیات 2-3
    2- الفقیه .ج3.ص 192
    3- الکافی .ج5.ص 67
    4- عوالی اللئالی.ج4.ص 22
    5- الکافی .ج5.ص 84
    6- الکافی .ج5.ص 78
    7- المعجم الاوسط .ج8.ص 277-278
    8- الکافی .ج5.ص 88
    9- کنز العمال .ج16.ص 282
    10- تاریخ مدینه دمشق . ج33.ص 348
    11- جامع الاخبار .ص 139
    12- الامالی . طوسی .ص 458-459
    13- الکافی .ج5.ص 79
    14- الکافی .ج5.ص 73-74
    مشاوره و کارشناسی بیمه عمر و آتیه پاسارگاد - بهمن پور 09306610039 در واتساپ
    بیمه عمر و آتیه پاسارگاد آرامش در زندگی :::... @pasargadbahmanpoor. همین الان..

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع