دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی است. این دانشگاه فعالیت خودر را در سال ۱۳۶۳ در شهر تهران و با جذب ۲۵۰ نفر دانشجو آغاز کرد و در حال حاضر دارای 18 دانشکده و 4 مرکز تحقیقاتی، آزمایشگاهی با بیش از 344 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکترااست و قریب به 15500 نفر از این واحد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

در واحد علوم و تحقیقات با هشتصد عضو هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت و چندین استاد مدعو که از اساتید فرهیخته و چهره های ماندگار عرصه علم و دانش کشور محسوب می شوند، بسیاری از رشته‌های مطرح در سطح بین المللی با گرایش های مختلف تدریس می شود. رئیس فعلی این واحد دانشگاهی بر عهده خسرو دانشجو است.

بیمارستان 320 تختخوابی واحد علوم و تحقیقات تهران

بیمارستان 320 تختخوابی واحد علوم و تحقیقات تهران دارای 9 طبقه و 45 هزار مترمربع مساحت است، و دارای بخش های مختلفی همچون بخش های زنان و زایمان، مراقبت های ویژه ccu، مراقبت های ویژه نوزادان nicu، کودکان، بستری نرمال، جراحی، ریکاوری و آمادگی، مراقبت های ویژه nsicu، عفونی، درمانگاه، قلب ، اعصاب و پوست، اورژانس، جراحی اورژانس، آزمایشگاه، اندوسکوپی، فیزیوتراپی، آنژیوگرافی، سی تی اسکن، ام-آر-آی، پزشکی هسته ای، دیالیز، رادیولوژی، استریل و دندانپزشکی و ... است. بخش های دیگر این بیمارستان شامل بخش اداری، نمازخانه، آشپزخانه، غذاخوری، بوفه، آموزش، کتابخانه، بانک، سالن همایش با ظرفیت 530 نفر، خوابگاه است. نام "فرهیختگان" برای این بیمارستان انتخاب شده است.